Arama

Sosyal izolasyon ne demek? Sosyal izolasyon nasıl yapılır?

Birçok ülkenin karantinaya alınmasına sebep olan koronavirüs, ölümcül olma özelliği ile insanları tedirgin ediyor. Salgını sınırlamanın ve kontrol altına almanın en etkili yolu ise "sosyal izolasyon" meselesine azami dikkat göstermekten geçiyor. Peki, sosyal izolasyon ne demek? Sosyal izolasyon nasıl yapılır? Sosyal izolasyonun kuralları nelerdir?

  • 1
  • 10
SOSYAL İZOLASYON NE DEMEK?
SOSYAL İZOLASYON NE DEMEK?

Sosyal izolasyon, kişinin kendini toplumdan kısmi veya tamamen uzaklaştırmasıdır. Sosyal izolasyon, grip ve tüberküloz gibi havadan bulaşan hastalıkların yayılmasını yavaşlatmak, izlemek ve sonunda durdurmak için okul, festival ve toplu taşıma araçlarının kapanışları gibi geniş önlemleri tanımlamak için kullanılan bir halk sağlığı stratejisidir.

14 Gün Kuralı nedir?

  • 2
  • 10
SOSYAL İZOLASYONUN PÜF NOKTALARI
SOSYAL İZOLASYONUN PÜF NOKTALARI

Mümkün olan her koşulda 1 metre kuralına uyacağız. Hasta olduğundan kuşkulandığımız kişilerde mesafeyi 1.5-2 metre yapmaya çalışacağız.

Hasta olduğumuzdan kuşkulanıyor isek, tanı kesinleşene kadar izolasyon meselesini maksimum ölçüde ciddiye alacak, evden çıkmayacağız. Ev halkını korumak için Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nun yayımladığı tavsiyelere harfiyen uyacağız.

Elinizi doğru yıkıyor musunuz?

Korunma amacı ile gereksiz sosyal temaslardan kaçınacak, zorunlu olmayan sosyal aktivitelere ara vereceğiz.

Aile içi ziyaretlerde de sosyal izolasyon el ve ağız temizliği meselesi ciddiye alınmalıdır.

Risk grubunda olanlara ve ileri yaştakilere yapılan ziyaretlerde onları korumak amacı ile "medeni mesafe" de diyebileceğimiz 1-2 metre uzaklık kuralı daha bir dikkatle uygulanmalıdır.

Koronavirüs diğer salgınlardan ne kadar tehlikeli?

  • 4
  • 10
KİMLERİN RİSKİ DAHA FAZLA?
KİMLERİN RİSKİ DAHA FAZLA?

Koronavirüs herkesi hasta edemiyor. Hastalanan herkeste hastalık ağır seyretmiyor. Hastalananların tümünde zatürre, kalp durması gibi ölümcül sorunlar da oluşmuyor. Özetle herkesin riski aynı değil.

1- Sigara içenler
2- KOAH hastaları
3- Ağır organ yetmezliği olanlar
4- Kanser hastaları/kemoterapi alanlar
5- Bağışıklık baskılayıcı ilaç kullananlar

Koronavirüs hakkında doğru bilinen 10 yanlış

  • 5
  • 10
KORONAVİRÜS ORTAYA ÇIKAN EN TEHLİKELİ VİRÜS MÜ?
KORONAVİRÜS ORTAYA ÇIKAN EN TEHLİKELİ VİRÜS MÜ?

Son günlerde gündemde olan bu virüs, yeni değildir. Koronavirüs, 2003 SARS ve 2012'de önce Ürdün sonra Suudi Arabistan'da görülen MERS olaylarından sorumlu olan virüstür. Koronavirüs tehlikeli bir virüstür fakat en tehlikeli hastalıktır dememiz yanlış olur.

Uzmanlar virüsün herkes için ölümcül olmadığını gerekli tedbirlerle virüsten korunmanın ise önem taşıdığını belirtiyor. İşte, riskli yaşlar:

80 yaş ve üstü: yüzde 14.8

70-79 yaş: yüzde 8

60-69 yaş: yüzde 3.6

50-59 yaş: yüzde 1.3

40-49 yaş: yüzde 0.4

30-39 yaş: yüzde 0.2

20-29 yaş: yüzde 0.2

10-19 yaş: yüzde 0.2

0-9 yaş: 0

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN