Arama

Son 20 yılımıza damga vuran bilimsel gelişmeler💉🔬🔭

İnsanoğlu yapay zeka, robotik, uzay bilimleri, büyük veri ve daha pek çok alanda çığır açan bilimsel gelişmelere tanık olmaya devam ediyor. Bilim insanları bir yandan mevcut yaşamamızı kolaylaştıracak yeniliklere imza atarken bir yandan da yeni yaşam alanları kurabileceğimiz çalışmalar sürdürüyor. Peki, dünyada bilimle beraber 21'inci yüzyılda neler değişti, bu gelişmeler yaşamımızı nasıl etkiledi?

  • 1
  • 24
Beyin tarafından kontrol edilebilen robotik uzuvlar
Beyin tarafından kontrol edilebilen robotik uzuvlar

2000 yılında Duke Üniversitesi'nde, bir maymunun beynine takılan elektrotlar yardımı ile maymunun robotik bir kol kullanarak yemek yemesi sağlandı ve beyin tarafından kontrol edilen robotik uzuvlar üstünde ciddi çalışmalar başladı.

Bu alanda yürütülen çalışmalar neticesinde 2009 yılında, engelli Pierpaolo Petruzziello kendisine takılan robotik eli sadece düşünceleri ile kontrol etmiş, cisimleri kavramak, parmaklarını oynatmak, yumruk yapmak gibi karmaşık fonksiyonları yerine getirmişti. 2014 yılından itibaren bu uzuvlar dünyada kullanıma girdi, gelecekte bu teknolojinin çok daha ileri gitmesi bekleniyor.

  • 2
  • 24
Ötegezegenler görüldü
Ötegezegenler görüldü

Yüzyıllardır insanlığın bildiği tüm gezegenler, güneş sistemimizdekiler ile sınırlıydı. 1992 yılında bilim insanları dolaylı yoldan ilk dış gezegenlerin varlığını keşfetti. Ancak ötegezegen olarak isimlendirilen gezegenlerin ilk direkt kanıtı, 2004 yılında bir Jüpiter'in beş katı büyüklüğündeki bir ötegezegenin infrared ışık resmi çekildiği zaman elde edildi.

Böylece dış gezegenlerin varlığı herkes tarafından kabul edildi. Görülebilir ışıkla ilk ötegezegen resmi 2008 yılında çekildi, bu seferki gezegen Jüpiter'in sekiz katı büyüklükteydi. Bugüne kadar toplam 3607 dış gezegen bilinmektedir, bunlardan bir kısmı dünyamıza benzemektedir.

  • 3
  • 24
Dünyanın en eski adli tıp vakası çözüldü
Dünyanın en eski adli tıp vakası çözüldü

2014 yılında Leichester Üniversitesi Genetik Departmanı'ndan Doktor Turi King ve ekibi, belirsiz kimliği ile tartışmalar yaratan kral III. Richard'a ait bir iskeleti 529 yıl sonra analiz etti ve böylece en eski tıp vakası çözüldü.

  • 4
  • 24
Dünyanın en dayanıklı hayvanının sırrı çözüldü
Dünyanın en dayanıklı hayvanının sırrı çözüldü

Dünyanın en dayanıklı mikroskobik hayvanı su ayısının, bu özelliğinin genetik şifresi çözüldü. 2015 yılında yapılan araştırmaya göre radyasyona, dondurucu soğuğa ve kaynatılmaya dayanan hayvanın DNA'sını battaniye gibi sararak koruyan bir protein keşfedildi.

  • 5
  • 24
Einstein'ın kütle çekim dalgaları kanıtlandı
Einstein’ın kütle çekim dalgaları kanıtlandı

2016'da ABD Bilim Vakfı, Alman fizikçi Albert Einstein'ın Kütle Çekim Teorisi'nde bahsettiği dalgaları tespit ettiklerini açıkladı. Fizikçiler milyonlarca ışık yılı uzaklıkta iki kara deliğin çarpışmasının sesini duyduklarını ve kaydettiklerini duyurdu. ABD'deki Ligo Çekim Dalgaları Gözlemevi astrofizikçileri, gözlemleri sırasında birbiriyle çarpışan iki kara delik tespit etti. Çarpışma sesinin kaydedildiği bildirildi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN