Arama

Sağlıklı bir Ramazan için 20 tavsiye

Ramazan'da nasıl beslenmeli? Sağlığımızı koruyarak nasıl oruç tutabiliriz? Vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri nasıl tüketmeliyiz? Mübarek Ramazan-ı Şerif'in 7'nci gününü idrak ediyoruz ve önceki yıllara kıyasla Ramazan daha serin geçse de oruçlu geçirilen saatler yine bir hayli uzun. Fikriyat olarak, yukarıdaki soruların cevabını ve sağlıklı bir Ramazan geçirebilmeniz için uzmanların önerdiği yöntemleri sizlerle buluşturuyoruz.

  • 1
  • 20
RAMAZAN’DA MUTLAKA SAHURA KALKIN
RAMAZAN’DA MUTLAKA SAHURA KALKIN

Resul-i Ekrem Efendimiz (sav), sahurla ilgili olarak "Bir yudum su ile dahi olsa sahur yapınız" ve "Sahur yemeği yiyin, zira sahurda bereket vardır" buyuruyor.

Beslenme uzmanları da bu konuyla ilgili sahur yemeğinin mutlaka yenilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Zira sahura kalkılmadığında, gün içerisinde çok daha fazla sağlık sorunu yaşanıyor.

Sahur yapılmadan oruç tutulduğunda aç kalma süresi artıyor, metabolik hız düşüyor; halsizlik, baş ağrısı, yorgunluk ve dikkatte azalmalar görülüyor.

  • 2
  • 20
UYKU SAATİNİZİ 1 SAAT ÖNE ÇEKİN
UYKU SAATİNİZİ 1 SAAT ÖNE ÇEKİN

Oruç tutulan zamanın uzun olması nedeniyle uzun süreli açlık sonrası iftarda aşırı besin tüketimini ve gün içerisinde kan şekerinin düşmesini engellemek için, sahurda sindirimi yavaş, besin değeri yüksek gıdaları tüketmelisiniz.

Sahura kalktığınızda uykunuzun bölünmesinden şikâyet ediyorsanız, uyku saatinizi 1 saat öne çekebilirsiniz.

  • 3
  • 20
DOĞAL BESİNLER İÇİNDE ÖRNEK PROTEİN: YUMURTA
DOĞAL BESİNLER İÇİNDE ÖRNEK PROTEİN: YUMURTA

İnsan vücudunun doğal besinler içerisinde, aldığı proteinin tamamına yakınını kullandığı tek besin yumurta.

"Örnek protein" olarak bilinen yumurta, verdiği tokluk hissi sayesinde, gün içerisindeki enerjinizin yüksek kalmasına yardımcı oluyor.

  • 4
  • 20
SAHURDA EN AZ BİR ADET YUMURTA TÜKETİN
SAHURDA EN AZ BİR ADET YUMURTA TÜKETİN

Yumurta, içeriğinde bulunan lesitin ile karaciğerin yenilenmesini sağlıyor. Karaciğer tek başına vücuttaki birçok işlevin ana organı; onun yenilenmesi demek vücudun yenilenmesi anlamına geliyor. Bu sayede yumurta, metabolizmanızın yenilenmesine destek oluyor ve kilo verme süreçlerini kolaylaştırıyor.

Kolesterol yüksekliği gibi bir sağlık probleminiz yoksa gönül rahatlığı ile sahur sofralarınızda bir adet yumurta tüketebilirsiniz.

  • 5
  • 20
LİF İÇEREN BESİNLER DAHA AZ ACIKTIRIR
LİF İÇEREN BESİNLER DAHA AZ ACIKTIRIR

Sahurda çok yağlı, çok tuzlu ve aşırı tatlı besinlerden kaçının. Bunların yerine hazmı kolay, mide-bağırsak sisteminde uzun süre kalabilecek lif içeren sebze, meyve ve tam tahıllı besinleri tercih edin.

Gün boyu kan şekerinin düşmesini engellemek, mide boşalmasını geciktirmek, sahurda protein açısından zengin beslenmekle mümkün.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN