Arama

Plastik atıkların çevreye verdiği korkunç zararlar

Hayatımızda yaklaşık 70 yıldır varlığını sürdüren plastiklerin yapımında kullanılan petrol kullanılması ve doğada uzun süre varlığını devam ettirmesi nedeniyle aslında tüm ekosistem için büyük bir tehlike oluşturuyor. Masum gibi gözüken bu plastikler, tam bir doğa katliamına neden oluyor. İnsanlarda kansere neden olan bu maddeler yüzünden her yıl bir milyar kuş ve çeşitli hayvanlar ölüyor. Ülkemizde çevre duyarlılığın gelişmesi kapsamında ücretli poşet uygulamasına geçildiği bu günlerde sizler için plastiklerin çevreye olan zararını sizler için derledik.

  • 1
  • 16
PLASTİKLER NEDEN ZARARLI?
PLASTİKLER NEDEN ZARARLI?

Dünya genelinde her yıl 300 milyon ton plastik ve 500 milyar ila 1 trilyon arasında plastik poşet üretiliyor. Bu plastiklerin üretimi esnasında 200 -400 milyon varil petrol kullanılıyor. Plastikler, tek kullanımlık tüketim amaçlı üretildiği için neredeyse üretilen plastiğin yarısı çöp sınıfına giriyor. Önemli bir kısmı ise denize atılıyor

  • 2
  • 16
DOĞA KATLİAMINA NEDEN OLUYOR
DOĞA KATLİAMINA NEDEN OLUYOR

Hemen her yerde yaygın olarak kullanılan plastikler, petrol bazlı polietilen maddesinden üretilir. Bir doğa katliamına sebep olan polietilen, insanlar, bitkiler ve hayvanlar için oldukça zehirlidir. Her yıl 4-5 trilyon plastik poşet üretilir ve her yıl bir milyar kuş ve memeli hayvan bu plastik atıkları sindirdiğinden ölüyor.

  • 3
  • 16
CANLI YAŞAM İÇİN BÜYÜK TEHDİT OLUŞTURUYOR
CANLI YAŞAM İÇİN BÜYÜK TEHDİT OLUŞTURUYOR

Masum gibi görünen plastikler, yalnız doğa ve denizlere değil canlı yaşam için oldukça büyük bir tehdit. Plastikten olumsuz etkilenen içerisinde insanlarında yer aldığı canlı türü sayısı 400 olduğu düşünülüyor.

  • 4
  • 16
KANSER RİSKİNİ ARTIRIYOR
KANSER RİSKİNİ ARTIRIYOR

Plastik poşetlerin çevreye zararları olduğu kadar insan vücuduna da birçok olumsuz etkisi bulunuyor. Yapılan araştırmalar plastiklerde bulunan Bisfenol A BPA adlı maddenin kalp hastalıklarını arttırdığı ortaya çıktı. Plastik ve köpükten imal edilen bardaklardan uzun süre sıcak sıvı içenlerde kanser sıklığının artabileceği de bilinen gerçekler arasında. Plastik poşetlerde saklanan yiyecekler, çok ciddi kimyasallarla etkileşime geçiyor ve insan hayatına etkisi burada da kendini gösteriyor. 1 cam şişeyi tekrar tekrar kullanmanız, yılda 240'dan fazla plastik şişenin satın alınmasını ve tüketilmesini önler.

  • 5
  • 16
BALİNANIN KARNINDAN BİLE ÇIKTI!
BALİNANIN KARNINDAN BİLE ÇIKTI!

En uzak ekosistemlerde bile ağlar, ipler, plastik şişeler, torbalar tüm canlıların hayatını olumsuz etkiliyor. Norveç'in Sotra adasında karaya vuran bir balinayı inceleyen uzmanlar, balinanın midesinden 30 plastik torba ve çok miktarda plastik madde çıkardı. Balinanın muhtemelen plastikleri yiyecek sanarak yuttuğu düşünülüyor. Bu plastikler balinanın sindirim sistemini tıkadığı için hayvan başka bir şey yiyemeden açlıktan öldüğü tespit edildi. Çünkü balinanın midesinde hiçbir yiyecek bulunamadı ve bağırsakları tümüyle besinden mahrum kaldı.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN