Arama

Patara Antik Kenti nerede, nasıl gidilir?

Antalya'nın Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti, Türkiye'nin kültürel ve tarihi değerlerini ön plana çıkarmak amacıyla, 2020 yılının turizm teması olarak seçildi. Geçtiğimiz yıllarda 2018 Troya, 2019 ise Göbeklitepe Yılı olarak ilan edilmişti. Bugüne kadar onlarca eşsiz tarihi eserin ortaya çıkarıldığı Patara, UNESCO Dünya Kalıcı Miras Listesi'nde bulunan Xanthos Vadisi'nde denize açılabilecek tek yer özelliğini taşıyor. Bugün, AK Parti Grup Toplantısı'nda turizme dair önemli açıklamalarda bulunan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 2020 yılının Patara yılı ilan edildiğini resmen duyurdu. İşte Patara Antik Kenti hakkında merak edilenler...

  • 1
  • 12
2020 Patara Antik Kenti Yılı
2020 Patara Antik Kenti Yılı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizmde Türkiye'nin kültürel ve tarihi değerlerini ön plana çıkarmak amacıyla 2018 yılını Troya Yılı ilan etmişti. 2019 ise, dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğunun ortaya çıkarıldığı Göbeklitepe'ye dikkat çekmek için Göbeklitepe Yılı olarak ilan edilmişti. Bakanlık önümüzdeki 2020 yılının teması olarak, Antalya'nın Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti'ni seçti.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda, Türkiye'nin 2020 Turizm Yılı temasının, Antalya'nın Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2020'nin 'Patara Yılı' ilan edildiğini açıklaması, grup toplantısındaki AK Parti Antalya milletvekilleri ve katılımcılar tarafından da alkışlarla karşılandı. Toplantıda, Patara'yı tanıtan sinevizyon gösterisi de yapıldı.

Erdoğan konuşmasında, günümüze kadar ulaşan tek deniz fenerinin de Patara'da olduğunu belirterek, "Bu deniz fenerini de yine en kısa sürede ayağa kaldırmayı planlıyoruz. Şehir kapısından su yollarına kadar daha pek çok nadide özelliğiyle Patara'yı, ülkemizin tarihi zenginliğini dünyada temsil edebilecek bir yer olarak gördük. 2020 Patara Yılı'nın ülkemize ve turizm sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

İşte Patara hakkında merak edilenler...

Her yıl, Türkiye teması dışında başka bir kültürel değer de Antalya teması için belirleniyordu. Antalya'da 2018 Perge Yılı, 2019 ise Aspendos Yılı ilan edilmişti. Türkiye'nin 2020 yılı turizm teması olarak Patara'nın seçilmesi nedeniyle Antalya'da 2020 yılı için ayrı bir tema belirlenmedi.

  • 4
  • 12
Patara Antik Kenti nerede?
Patara Antik Kenti nerede?

Patara Antik Kenti, antik dönemde üç oy hakkına sahip altı kentten biri. Arkeolojik kazılarla M.Ö. 8'inci yüzyıla tarihlenen Antik Kent, Antalya'nın Kaş ilçesine 42 kilometre uzaklıkta bulunur. Likya Birliği'ne üye en eski yerleşimlerden ve başkentlik yapmış bir şehirdir.

  • 5
  • 12
Patara Antik Kenti tarihi
Patara Antik Kenti tarihi

Patara, Likya Birliği şehirlerinin temsilcilerinin buluştuğu dünyanın en eski meclis binasına da sahip. Likya toplantıları kentte bulunan birliğin meclis binasında yapılırdı. Bugüne kadar onlarca eşsiz tarihi eserin ortaya çıkarıldığı Patara, UNESCO Dünya Kalıcı Miras Listesi'nde bulunan Xanthos vadisinde denize açılabilecek tek yer özelliğini taşıyor.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN