Arama

Patara Antik Kenti nerede, nasıl gidilir?

Antalya'nın Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti, Türkiye'nin kültürel ve tarihi değerlerini ön plana çıkarmak amacıyla, 2020 yılının turizm teması olarak seçildi. Geçtiğimiz yıllarda 2018 Troya, 2019 Göbeklitepe Yılı olarak ilan edilmişti. Bugüne kadar onlarca eşsiz tarihi eserin ortaya çıkarıldığı Patara, UNESCO Dünya Kalıcı Miras Listesi'nde bulunan Xanthos Vadisi'nde denize açılabilecek tek yer özelliğini taşıyor.

  • 1
  • 11
2020 Patara Antik Kenti Yılı
2020 Patara Antik Kenti Yılı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizmde Türkiye'nin kültürel ve tarihi değerlerini ön plana çıkarmak amacıyla 2018 yılını Troya Yılı ilan etmişti. 2019 ise, dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğunun ortaya çıkarıldığı Göbeklitepe'ye dikkat çekmek için Göbeklitepe Yılı olarak ilan edilmişti. Bakanlık önümüzdeki 2020 yılının teması olarak, Antalya'nın Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti'ni seçti.

Endülüs gezi rehberi

Her yıl, Türkiye teması dışında başka bir kültürel değer de Antalya teması için belirleniyordu. Antalya'da 2018 Perge Yılı, 2019 ise Aspendos Yılı ilan edilmişti. Türkiye'nin 2020 yılı turizm teması olarak Patara'nın seçilmesi nedeniyle Antalya'da 2020 yılı için ayrı bir tema belirlenmedi.

  • 3
  • 11
Patara Antik Kenti nerede?
Patara Antik Kenti nerede?

Patara Antik Kenti, antik dönemde üç oy hakkına sahip altı kentten biri. Arkeolojik kazılarla M.Ö. 8'inci yüzyıla tarihlenen Antik Kent, Antalya'nın Kaş ilçesine 42 kilometre uzaklıkta bulunur. Likya Birliği'ne üye en eski yerleşimlerden ve başkentlik yapmış bir şehirdir.

  • 4
  • 11
Patara Antik Kenti tarihi
Patara Antik Kenti tarihi

Patara, Likya Birliği şehirlerinin temsilcilerinin buluştuğu dünyanın en eski meclis binasına da sahip. Likya toplantıları kentte bulunan birliğin meclis binasında yapılırdı. Bugüne kadar onlarca eşsiz tarihi eserin ortaya çıkarıldığı Patara, UNESCO Dünya Kalıcı Miras Listesi'nde bulunan Xanthos vadisinde denize açılabilecek tek yer özelliğini taşıyor.

Kelebeklerin vadisi

Patara'nın aynı zamanda İskender'in kuşattığı kentler arasında yer aldığı bilinir. Roma döneminde de çok önemli bir kent olmuş ve Likya-Pamphilya eyaletlerinin başkentliğini yapmıştır. Patara limanı, hububat deposu ve sevki açısından önem taşımıştır, bu nedenle doğu Akdeniz'de bulunan 3 hububat deposundan biri Patara'da bulunmaktadır

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN