Arama

Paranoid kişilik bozukluğu hakkında bilinmeyenler

İyi düzenlenmiş ve saçma olmayan bir kurguyla herkesten şüphelenme hastalığı olan paranoid kişilik bozukluğuna sahip insanlar, diğer ruhsal rahatsızlıklara sahip olan hastalardan biraz daha farklı yaklaşımlar sergiler. Peki, tedavi edilmezse şiddet eğilimlerinin artmasına ve şizofreniye neden olan paronaya nasıl anlaşılır? Sizler için paranoid kişilik bozukluğu hakkında merak edilenleri ve bilinmeyenleri derledik.

  • 1
  • 15
PARANOİD KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDİR?
PARANOİD KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDİR?

Paranoya da denilen paranoid kişilik bozukluğu, saçma olmayan bir kurgu ve iyi düzenlenmiş bir düşünme biçimiyle herkesten şüphelenmektir.

Paranoid kişilik bozukluğu temel özelliği başkalarıyla ilgili genellikle bir güvensizlik içinde ve kuşkuculuk içindedirler. Dolayısıyla her tür davranışı gerçekten uzaklaşarak yorumlarlar ve bu da hem iş ilişkilerinde hem sosyal ilişkilerinde bozukluklara yol açar. Paranoid kişilik bozukluğunun görünme sıklığı yüzde 2 civarındadır.

  • 2
  • 15
KENDİ YALANLARINA İNANIYORLAR!
KENDİ YALANLARINA İNANIYORLAR!

Paranoid kişilik bozukluğu olan paranoyak kimseler diğer ruhsal rahatsızlıklara sahip olan hastalardan biraz daha farklı yaklaşımlar sergiler. Genel olarak bu kişiler, farklı nedenlerle geliştirdikleri şüpheleri dışarıya belli bir mantık örgüsü içerisinde anlatabilme özelliklerine sahiptirler. Örneğin paranoyak birey; kendisinin takip edildiğini ve zarar göreceğine inanır. Çevresindekilere bunu anlatırken de uygun bir mantık çerçevesinde, etrafındakiler inanabileceği nedenler bulur. Örneğin hasta eşinin kendisini aldattığına inanır ve bunu nasıl anladığı sorulduğunda bağlantısız yorumlarla açıklamaya çalışır.

  • 3
  • 15
PARANOYA BELİRTİLERİ NELERDİR?
PARANOYA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Paranoyak kişiler, kimseye güvenmezler, karşısındaki insanlarla sırlarını paylaşmazlar bu sırların kendilerine karşı kullanılacağına inanırlar. Gittikleri, psikoterapistlerine bile güvenmezler.

  • 4
  • 15
PARANOYA BELİRTİLERİ NELERDİR?
PARANOYA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kısa sürede sonra psikoterapilerden uzaklaşıp çevrelerine, eşlerine, çocuklarına güven duyma konusunda problem yaşayabilirler. Paranoyak kişiler, ortada hiçbir problem ve şüphe yokken en ufak olaylardan kendilerinin aldatıldığı, kandırıldığı düşüncelerine kapılabilirler.

  • 5
  • 15
EN BELİRGİN ÖZELLİKLERİ
EN BELİRGİN ÖZELLİKLERİ

Paranoid kişilik bozukluğu olan hastaların en temel özelliklerinden biri de kin tutma özelliğidir. Bu kişiler evrenin merkezi olarak kendilerini gördükleri için yeryüzündeki her olayı kendilerine göre yorumlarlar. Herkesin kendileri hakkında olumsuz şeyler düşündüğünü sanırlar.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN