Arama

Lezzet mucizesi hakkında bilinmeyenler

Tadı, dokusu ve kokusuyla herkesin sevgisini kazanmış çikolata… İçimize kapandığımız zamanlar paketini açtığımız an burnumuza gelen mutluluk kokusu, sınavlara girmeden önce mutlaka yediğimiz zihin açan mucize. Yararlı mı zararlı mı diye üzerinde en çok konuşulan tatlı tehlike. Sütlüsü, bitteri, beyazıyla tadını damaklarda bırakan çikolata, keklerin, pastaların, kurabiyelerin de son dokunuşu. Çikolatayı sadece yemiyoruz, kokusunu oda parfümü halinde soluduğumuz havaya hapsediyoruz. Peki, çikolata hakkında ne biliyoruz? Çikolata ve ham maddesi kakao hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik.

  • 1
  • 21
ÇİKOLATA İSMİNİ NEREDEN ALDI?
ÇİKOLATA İSMİNİ NEREDEN ALDI?

Çikolata kelimesi Aztek dilinde; kakao çekirdeklerinin gürültülü bir şekilde havanda dövülmesinden dolayı, "gürültü" anlamına gelen "choco" ve "su" anlamına gelen "atle" kelimelerinden türemiştir.

İspanyollar'ın Amerika'yı keşfetmeleriyle birlikte kıtadaki mevcut kitapları yakmaları nedeniyle kesin bilgiler olmasa da; çikolatanın tarihinin MÖ 1500 yılına kadar gittiği sanılmaktadır. Eski Amerika uygarlıklarından Mayalardan önce Olmeclerin kakao ağaçlarından yararlandıkları bilinmektedir. Zaten "kakao" kelimesi de Olmec dilinden geliyor.

  • 2
  • 21
KAKAO, BAMYA VE PAMUK İLE AKRABA
KAKAO, BAMYA VE PAMUK İLE AKRABA

Çikolata, kakao bitkisinin tanelerinden elde ediliyor. Malvaceae ailesinin bir üyesi olan kakao bitkisinin bamya ve pamukla yakın akraba olması da epey şaşırtıcı bir durum. Küresel ısınma ve kuraklık nedeniyle kakao bitkileri 2050'ye kadar ortadan kaybolma tehlikesi altındalar.

  • 3
  • 21
KAKAONUN ANA VATANI GÜNEY AMERİKA
KAKAONUN ANA VATANI GÜNEY AMERİKA

Kakaonun ana vatan Güney Amerika olarak kabul ediliyor. Başta Meksika olmak üzere, Güney Amerika'nın neredeyse tamamında milattan önce 300'lü yıllarda kakaodan yapılma fermente içecekler karşımıza çıkıyor.

Günümüzde kakao üretiminin adresi ise Afrika kıtası. Dünyadaki kakaonun yüzde 70'i Afrika'da, yüzde 30'u ise tek başına Fildişi Sahili'nde üretiliyor.

  • 4
  • 21
KAKAO MAYALAR VE AZTEKLERDE KUTSALDI
KAKAO MAYALAR VE AZTEKLERDE KUTSALDI

Kakao ağacına verilen önem Mayalar ile birlikte doruğa çıkmıştı. Mayalar, kakaoya ilahi bir anlam yüklediler. Bu ürünün kendilerine tanrılar tarafından verilmiş bir ödül olduğunu düşündüler. Zaten kakao ağacının bilimsel ismi "Theobroma Cacao" da "Tanrıların Yiyeceği" anlamına geliyor.

Ayrıca, Aztekler bilgelik tanrısı Quetzalcoatl'a adak olarak kakao taneleri sunardı. Hatta kakao taneleri para birimi olarak kullanılırdı.

  • 5
  • 21
TATLI DEĞİL ACI BİR İÇECEK OLARAK TÜKETİLİYORDU
TATLI DEĞİL ACI BİR İÇECEK OLARAK TÜKETİLİYORDU

4 bin yılı aşkın tarihinin çok büyük bir kısmında çikolata bugün bildiğimiz gibi tatlı bir yiyecek değil, acı bir içecek olarak tüketilirdi. Ancak geçmişte kakao sadece içecek üretmekte kullanılan bir gıda maddesinden çok daha önemliydi.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN