Arama

Kalbi koruyan mucizevi 10 besin

Ülkemizde ve dünyanın pek çok ülkesinde ölümle sonuçlanan hastalıkların ilk sırasında yer alan kalp hastalıkları, kişinin beslenme alışkanlıklarıyla yakından ilgilidir. Yaşam koşulları, beslenme alışkanlıklarını değiştirerek kalp ve damar sağlığı açısından zararlı rafine şeker, trans yağ ve doymuş yağ içeren gıdaların daha çok tüketilmesine neden oluyor. Sizler için kalp dostu 10 besini derledik.

  • 1
  • 16
KALP KRİZİ NEDENLERİ NELERDİR?
KALP KRİZİ NEDENLERİ NELERDİR?

Kalbi besleyen üç ana damar vardır. Kalbi besleyen bu üç ana damarlarının bir tanesinin ya da bazen ikisinin birden tıkanmasıyla birlikte kalp kasının beslenmesi engellenir. Bu durum kalp kriziyle sonuçlanır ve hasta göğüs hissederek kalp krizi geçirdiğini fark eder.

•Sigara alışkanlığı,
•Kan basıncının yüksekliği yani hipertansiyon,
•Şeker hastalığı,
•Kan yağlarındaki dengesizlik ve yükselmelerdir.

  • 2
  • 16
KALP KRİZİ GEÇİRME RİSKİNİ ARTTIRAN DURUMLAR NELERDİR?
KALP KRİZİ GEÇİRME RİSKİNİ ARTTIRAN DURUMLAR NELERDİR?

Dünyada özellikle son yıllarda kalp hastalıklarında bir artış söz konusudur. Kalp krizi geçirmenin nedenleri arasında riski arttıran durumlar vardır. Bunlardan bir tanesi 40 yaşına üstünde olunması, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kan yağlarının yüksekliği, stres, şişmanlık gibi durumlar kalp krizi geçirilmesine neden olan riskler arasında sayılmaktadır. Bu risklerden bazılarını ortadan kaldırmak bireyin kendi elindedir.

Örneğin; yüksek tansiyonunuzu kontrol altına almak, şeker hastalığını tedavi ettirmek, kan yağlarında yükselme varsa bunu kontrol altına almak, stres durumumuz varsa bunu elimizden geldiğince en az düzeye indirmek kalp krizi geçirme riskini azaltan durumlardır. Bunların yanında göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı gibi şikâyetleriniz varsa herhangi bir şekilde bu durum kalp kriziyle sonuçlanmadan önce tedbir olarak mutlaka kardiyoloji uzmanlarına görünmeniz gerekmektedir.

  • 3
  • 16
ELMA
ELMA

Elma, çözülebilen ve çözülemeyen iki tür lif içerir. Çözülebilen "pektin" lifleri sayesinde kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Suda çözünen posa olan pektinin kötü kolesterolü düşürerek kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Kalp sağlığınız için her gün bir adet orta boy elma yemeyi ihmal etmeyin.

  • 4
  • 16
SARIMSAK
SARIMSAK

Besin değeri çok yüksek olan sarımsak, tam bir şifa kaynağıdır. A, C, P ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, potasyum, selenyum, çinko, fosfor ve demir mineralleri açısından son derece zengindir. Sarımsak, içerisindeki kuversetin sayesinde damar tıkanıklığının önler ve yağlarının oranının düşmesini sağlar.

Sarımsak kürü yapılışı:
2 litre limon suyunu, kavanozun içerisine koyduktan sonra 40 tane diş orta boy soyulmuş sarımsağı yıkamadan ezerek, limon suyuna ilave edip tüketebilirsiniz.

Sarımsak ve limon kürü:

Sarımsak ve limon karışımı gribal enfeksiyonu önlemek adına doğru bir tercihtir. Gece yatmadan önce bir diş sarımsağı küçük parçalar halinde doğrayıp, limon suyuyla yutmak vücut direncini artırarak gribi önler.

  • 5
  • 16
YEŞİL ÇAY
YEŞİL ÇAY

Günde bir fincan yeşil çay

Yeşil çay, içeriğinde bulunan kateşinler sayesinde gerçek bir antioksidan deposudur. Günde 1 fincan yeşil çayın sağladığı antioksidanla kalp damar sağlığınıza destek olabilirsiniz. Ancak hipertansiyon problemi yaşayanların, yeşil çayı doktorlarına danışmadan tüketmemeleri gerekiyor.

Obezite ve fazla kiloların düşmanı

Yeşil çay metabolizmayı hızlandıran en önemli besinlerden biridir. Antioksidan kaynağı olan yeşil çay, metabolizmayı çalıştırıp yağları yakıta çevirir.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN