Arama

İstanbul'un 5 tarihi hamamı

İnsanlık tarihinin en eski dönemlerinden itibaren çeşitli medeniyetlerde hamam binaları meydana getirildi. Vücut temizliği üzerinde özellikle duran İslam'ın tesiriyle Müslümanlar hamama büyük önem verdi ve şehirlerin, yerleşim yerlerinin vazgeçilmez bir unsuru oldu. Yüzlerce yıldır sultanlardan ünlülere dek sayısız kişinin rağbet ettiği tarihi hamamlar, bugün halen varlığını sürdürüyor. Sizler için İstanbul'da yer alan 5 tarihi hamamı listeledik.

  • 1
  • 10
Cağaloğlu Hamamı
Cağaloğlu Hamamı

Zamanında (1741 yılında) Ayasofya Cami'ne gelir sağlamak için yapılan hamam, Eminönü ile Sultan II. Mahmud Türbesi arasında aynı addaki semtte, Ayasofya Meydanı'ndan Cağaloğlu'na uzanan Yerebatan caddesinin sağ tarafındadır. Eskiden burada Osmanlı ileri gelenlerinin konakları ve özel sarayları bulunuyordu. İtalyan asıllı Cicala ailesinden olup ihtida ederek Osmanlı hizmetine giren ve Cağaloğlu (Cigalazâde) Sinan Paşa olarak tanınan vezirin de konağı bu çevrede bulunduğundan semt onun adını aldığı gibi hamam da aynı adla şöhret bulmuştur.

Cağaloğlu Hamamı, Sultan I. Mahmud (1730-1754) tarafından Ayasofya Camii içinde yaptırılarak vakfedilen kütüphaneye gelir sağlamak üzere inşa edilmiştir.

Cağaloğlu Hamamı bir çifte hamamdır. Büyük çarşı hamamlarının sonuncusu olması nedeniyle İstanbul tarihinde önemli bir yeri vardır. İstanbul'da su ve odun ihtiyacının artmasından dolayı Cağaloğlu Hamamı'ndan sonra yeni bir çarşı hamamı inşasına izin verilmemiştir. Hamamın bir başka önemi yapısındaki barok üsluptur. Cağaloğlu Hamamı bu özellikleri nedeniyle her dönem ilgi odağı olmuştur.

Adres: Alemdar Mh.,Cağaloğlu Hamamı Sk. 34 – Fatih / İstanbul

  • 3
  • 10
Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı
Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

"Umut ederim ki, zamanın sonuna ve kıyamete dek yaptıklarıma göz gezdirecek temiz yürekli dostlar, çabamdaki ciddiyet ve gayreti öğrendiklerinde; insaflı bir gözle bakıp, beni hayır dualarıyla yad ederler, inşallah." Mimar Sinan

İstanbul'da Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii arasında yer alan Türk hamamı; Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan tarafından, Mimar Sinan'a 16. yüzyılda (1556 – 1557) Ayasofya'nın yanına, 532 yılında tamamen yıkılan tarihi Zeuksippos Banyoları'nın bulunduğu yere inşa ettirilmiştir.

1910 yılına kadar aktif olarak kullanılan hamam, uzun yıllar kapalı kalmıştır. Sultan Ahmet cezaevinin dolu olduğu zamanlarda mahkumların da tutulduğu hamam, dönem dönem kağıt ve benzin deposu olarak da kullanılmıştır. İstanbul'un abidevi eserlerinden olan Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı 1957–1958 yıllarında onarılmış ve 2008 yılına kadar kamuya ait halı satış mağazası olarak kullanılmıştır. Klasik devir Osmanlı hamamları üslubundaki yapı, çifte hamam şeklinde ve 75 m uzunluğundadır.

Adres: Cankurtaran Mahallesi, Ayasofya Meydanı No:2, 34122 Fatih/İstanbul

  • 5
  • 10
Süleymaniye Hamamı
Süleymaniye Hamamı

Süleymaniye Hamamı Osmanlı hamam mimarisinin en göz dolduran yapılarından biridir. Adından da anlaşılacağı gibi Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. 1557 yılında, Mimar Sinan'ın kalfalık eserim dediği Süleymaniye Cami'nin yapılışı sırasında inşa edilmiş olup, İstanbul'un tarihi semtlerinden biri olan Süleymaniye'dedir.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN