Arama

İslam'ın temizliğe verdiği önem

Temizlik, sağlıklı bir hayatın ve mümini kötülükten alıkoyan namaz gibi kıymetli bir ibadetin ön şartıdır. Yeryüzündeki bütün canlılar, fıtratları gereği temiz olmaya çalışır. Ancak temizlik hususunda insanoğlunun bütün canlılar içinde ayrı bir yeri ve sorumluluğu vardır. Peki, İslam temizlik konusunda bize ne öğütler? İşte hadis ve ayetler ışığında temizliğin önemi…

  • 1
  • 14
Ez-Zehravi'nin temizlik konusuna katkıları
Ez-Zehravi’nin temizlik konusuna katkıları

Müslüman İspanyasında hekim ve cerrah olan Ez-Zehravi saç ve cilt bakımı, diş beyazlatma ile diş etin güçlendirme konuları ve burun spreyi, gargara ve el kremleri gibi ürünler hakkında yazılar yazmıştır. Ez- Zehravi'nin kalıp halindeki parfüm çubuklarının, günümüzdeki deodorantların ilk örnekleri olması muhtemel.

Cerrahinin atası Zehravi'nin tıp dünyasına kazandırdıkları

  • 2
  • 14
Kindi ve temizlik
Kindi ve temizlik

Iraklı akademisyen Kindi ise parfüm üzerine bir kitap yazmıştır. Bu kitap kokulu yağlar, kremler ve aromalı sıvılarla ilgili tarifler ile doludur. Kindi'nin kitabında parfüm yapımına ilişkin 107 yöntem ve tarifin yanı sıra, yapım ekipmanları ile ilgili bilgiler de vardır.

Şifre kırma geleneğinin mucidi El-Kindî ve kriptografi teknikleri

  • 3
  • 14
Müslümanların temizlik geleneği
Müslümanların temizlik geleneği

Müslümanların temizlik geleneği doğrultusunda yapılan hamamlar, her Müslüman kasabasında kurumsallaşmıştır. Hamamlar, arkadaşları, komşuları, akrabaları ve işçileri bir araya getirerek, sohbet etmelerine imkân sağlayan temizlik mekanlarıydı. Hamamlar erkekler ve kadınlar tarafından farklı zamanlarda kullanılırdı. Kadınlar gün boyu, erkekler ise akşam saatlerinde kullanım hakkına sahiptiler.

İstanbul'un 5 tarihi hamamı

İslam’ın temizliğe verdiği önem

Temizliğin her çeşidine dinimizin ne kadar önem verdiği, ayet ve hadislerden de anlaşılır. Kısaca, müminin en belirgin özelliklerinden birisi temizliktir. Çünkü Peygamberimiz temizliğe büyük önem vermiştir.

"Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez, fakat O sizi tertemiz kılmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz." Maide, 5/6.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN