Arama

İlaçlarla beraber alınmaması gereken besinler

Rahatsızlık durumunda vücudun kendi bağışıklığını artırmak için ilaca ihtiyaç duyarız. Bu süreç içerisinde dikkat edilmesi gerek şey ise ilaçların besinlerle olan etkileşimi. İlaç kullanımı sırasında tüketilen besinlerin ilaçların etkisini azaltıcı veya arttırıcı etkileri olabiliyor. İlaçların faydasını beklerken ciddi derecede yan etkiler yaşanabiliyor. Unutulmaması gereken bir unsur da ilaç kullanımı kesildikten sonra etkisinin birkaç hafta bile sürebiliyor olmasıdır. Sizler için, ilaçlarla beraber alınmaması gereken besinleri derledik.

  • 1
  • 15
DEMİR İLAÇLARI
DEMİR İLAÇLARI

Süt, yoğurt, peynirde bulunan kalsiyum, et ve et ürünleri ile alınan demirin emilimini engelliyor. Aynı şey demir ilaçları için de söz konusu. Eğer demir ilacı alıyorsanız kalsiyum içeren yiyeceklerle bu ilaçları aldığınız zaman arasında en az bir buçuk – iki saat geçmesine özen gösterin. Aynı durum çay, kahvede bulunan tanen adlı madde için de geçerli. Bu madde demir ilaçları ile birlikte alındığında demir emilimini engelliyor.

  • 2
  • 15
SOĞUK ALGINLIĞI İLAÇLARI
SOĞUK ALGINLIĞI İLAÇLARI

Kahve, çay, kolalı içecekler, enerji içecekleri bazı soğuk algınlığı ilaçlarıyla beraber alınırsa sinirlilik, uykusuzluk, çarpıntı, kalp ritim bozukluğu, tansiyon yüksekliği, kabızlık, idrar artışı yapabiliyor.

  • 3
  • 15
AĞRI KESİCİ İLAÇLARI
AĞRI KESİCİ İLAÇLARI

İbuprofen içeren ağrı kesiciler, meşrubatlarla bir arada alınmamalıdır. Asitli içeceklerde bulunan karbondioksit ve asit ilacın emilimini arttırır, ilacın dozu kontrolden çıkar ve toksisitesi artar. Bu da böbreklerinize zarar verir.

  • 4
  • 15
ŞEKER, KALP YA DA GUATR İLAÇLARI
ŞEKER, KALP YA DA GUATR İLAÇLARI

Yulaf kepeği gibi bol lifli besinler her ne kadar sağlıklı beslenenlerin vazgeçilmezlerinden olsa da onların da zararlı olabileceği bazı noktalar var. Örneğin şeker, kalp ve guatr hastaları için tehlikeli olabiliyorlar. "O da neden?" derseniz hemen söyleyelim: Çünkü bu bol lifli besinler şeker, guatr ya da kalp ilaçlarının vücut tarafından emilimlerinin azalmasına neden oluyor. Bu da aldığınız ilaçların neredeyse etkisiz hale gelmesine neden oluyor.

  • 5
  • 15
KOLESTEROL İLAÇLARI
KOLESTEROL İLAÇLARI

Greyfurt ilaç emiliminde keskin bir artışa neden olarak aşırı doz etkisi ve yan etkilere yol açabilir. Greyfurt suyuyla alınan bir tablet suyla alınan 20 tablet etkisi yaratabilir. Aynı durum diğer turunçgiller için de geçerlidir.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN