Arama

Her gün temas ettiğimiz mikrop deposu 13 yer!

Her gün temas halinde olduğumuz mekanların veya eşyaların aslında mikrop deposu olduğunu biliyor muydunuz? Gün boyu bulunduğumuz her ortamda birçok mikropla temas halinde olur, bünyemize alır ve çevremize bulaştırırız. Peki bu virüsler en çok nereden bulaşır ve mikroplardan korunma yöntemleri var mıdır?

  • 1
  • 13
Mutfak lavabosu
Mutfak lavabosu

Yapılan araştırmalarda mutfak, en mikroplu yer olarak gösteriliyor. Öyle ki tuvaletinizde santimetreye 100 mikrop düşerken; bu miktar lavabonuzda 100 bin… Bunun nedeni ise tuvaletin lavabodan daha fazla yıkanması. Mikroplar nemli ortamlarda çok daha rahat yayılırlar. Yemek artıkları ise mikroplar için şölendir.

Çözüm ise lavabonuzu sık sık yıkamaktan ve dezenfekte etmekten geçiyor.

  • 2
  • 13
Mutfak eşyaları
Mutfak eşyaları

Mutfağınızın adeta bir mikrop yuvası olmasının sebebi bulaşık bezi, süngeri gibi mutfak eşyalarının hijyenik kullanılmaması. Bu temizlik malzemeleri mikropların büyümesi için elverişli bir ortama sahip. Araştırmalar sonucunda, 8 farklı örneğin % 60'ında gribal enfeksiyona yol açan virüs, 38 örneğin % 32'sinde zatürre ve kan dolaşımı enfeksiyonlarına yol açan MRSA virüsü, % 10'unda tifo ve %32'sinde koli basili örnekleri tespit edildi. 'Temizlik' amaçlı kullandığımız tezgah havluları da benzer riskleri taşıyor.

Çözüm; mutfak havlusunu her kullanıştan sonra yıkamamız ya da hepimiz için daha kolay yolu, bezi, çamaşır suyu ile lavaboda hızlıca yıkamak olabilir.

  • 3
  • 13
Banyo havluları
Banyo havluları

Mutfak için geçerli olan tüm riskler, banyo için de geçerli. Şayet banyo havlularınızı insanlarla paylaşıyorsanız, havluyla beraber mikropları da paylaşıyorsunuz demektir.

Çözüm ise; havlularınızın size özel olmasından ve mümkün olduğunca çok yıkamaktan geçiyor.

  • 4
  • 13
Sıvı sabun kabı
Sıvı sabun kabı

2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre, sık kullanılan ve uzun süreler ıslak kalan kalıp sabunların üstünde potansiyel olarak zararlı mikroplar ve bakteriler bulundu. Ellerinizi yıkadıktan sonra, sabunun üstünde kalan ıslaklık nedeniyle bazı bakteriler sabunun yüzeyinde kalmayı sürdürüyor. Ancak kullanımdan sonra sabunun üstünde kalan köpüğü akıtmak, bu bakterilerden kurtulmak için yeterli.

Sıvı sabunlar ise sterilize edici ya da dezenfekte edici bir ürün değil sadece temizlik ürünüdür ve asla bakterisiz değildir. Temizleyicilerin amacı mikropları öldürmek değil, toplanmalarını engellemektir. Uzmanlar sıvı sabunların kalıp sabunlardan daha az bakteri taşıdığını kabul ediyorlar. Ancak tekrar tekrar doldurulup kullanılan sıvı sabun kapları zamanla bakteri üretebiliyor. Bu yüzden sıvı sabun dispanserlerinin tekrar doldurulmadan önce temizlenmesine özen gösterilmeli.

Çözüm tam hijyenin sağlanması için sıvı sabunu kullandıktan sonra sabun kabını ve çubuğunu temizlemekten geçiyor.

  • 5
  • 13
Çamaşır makinesi
Çamaşır makinesi

Çoğu mikrop yıkamada değil, kurutma sırasında ölür. Aslında siz temiz çamaşırlarınızı makineden toplarken - şayet elleriniz temiz değilse- hem onlara mikrop bulaştırmış, hem çamaşırlardaki mikrobu almış oluyorsunuz. Yapılan araştırmalar bir tur yıkanmış çamaşırın, çamaşır makinenizde 100 milyon koli basili bırakabildiğini ve bu da sonraki yıkamalarınızda bulaştırdığını gösteriyor.

Çözüm ise ellerimizi iyice yıkamaktan ve çamaşır makinenizin su sıcaklığını 60 derece seviyelerine çekmekten geçiyor. Bunu yaparken ise hassas çamaşırlara ve renk karışıklıklarına dikkat etmek lazım.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN