Arama

Havaların soğumasıyla ortaya çıkan kış hastalıkları

Vücut direncinin azalmaya başladığı kış aylarında gripten bronşite, boğaz enfeksiyonlarından sinüzite kadar pek çok hastalık hem yetişkinleri hem de çocukları etkiliyor. Çoğunlukla sonbahar ve kış aylarında görülen bu hastalıklar, havaya yayılan mikroplarla ya da mikropların olduğu eşyalara temas edilmesinin ardından bulaşıcı hale geliyor. Havaların soğumasını fırsat bilen bu hastalıklardan kendimizi korumak için, izlenmesi gereken yolları derledik.

  • 1
  • 14
Mevsimsel grip nedir?
Mevsimsel grip nedir?

Grip influenza virüsünün neden olduğu, genellikle yıl içerisinde sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başına kadar olan dönemde daha sık görülen oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Toplumun özelliklerine göre her yıl belirli sayıda insanı etkiler ve hastalandırır. Bu nedenle her yıl sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başı arasında beklenen sayıda kişide görülen bu hastalık mevsimsel grip olarak ifade edilmektedir.

Virüs kaynaklı bir solunum yolu hastalığı olan grip kendisini, yüksek ateş, kas, boğaz ve baş ağrısıyla gösteriyor. Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, bazen de öksürük eşlik ediyor. Bulaşıcı olan bu hastalık; kişinin belirtilerin ortaya çıkışından bir öncesi veya 7 gün sonrasında; öksürme, hapşırma ve el teması ile başkalarına geçebiliyor.

Osmanlı'da en çok görülen 30 hastalık

  • 2
  • 14
Mevsimsel grip belirtileri nelerdir?
Mevsimsel grip belirtileri nelerdir?

Grip belirtileri, virüsün vücuda girmesinden sonraki 1-3 gün içerisinde ortaya çıkar. Grip genellikle soğuk algınlığı ile karıştırıldığı için kesin tanı, hastalığın ilk 3 gününde burundan alınan bir sürüntü yardımı ile konur. Bunların dışında, eklem ve boğaz ağrıları, iştahsızlık ve baş dönmesi de grip hastalığında görülebilir.

Çocuklarda bu duruma kusma ve ishal eşlik edebilir, küçük çocuklarda dikkat edilmesi gereken ek belirti huzursuzluk, iştahsızlık ve uyku halidir. Belirtiler hastanın günlük işlerini etkileyecek düzeye ulaşabilir. Halsizlik grip geçtikten sonra bile bir kaç hafta devam edebilir.

Grip savaşçısı 10 mucize besin

  • 3
  • 14
Grip tedavisi nasıl yapılır?
Grip tedavisi nasıl yapılır?

Antibiyotiklerin grip ya da soğuk algınlığı tedavisinde herhangi bir yararı yoktur. Antibiyotikler bakterileri öldürür, ancak grip veya soğuk algınlığına neden olan virüsler üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Yoğun bir yorgunluk hissine neden olan grip tedavi edilmezse ölümcül de olabilir. Ancak ölüm nedeni genellikle *komplikasyonlardır. Aşı ile yüzde 70-90 oranında önlenebilen gripte istirahat etmek ve bol su içmek çok önemli.

Komplikasyon: Bir ilacın ya da bir hastalığın doğuracağı yan etki.

Grip aşıları her yıl bir önceki yıl en sık görülen grip virüslerine göre üretilir. Grip aşısı 6 aylıktan küçük çocuklara, hamileliğinin ilk 3 ayının içinde bulunanlara ve ciddi yumurta alerjisi ya da aşı içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı ciddi alerji öyküsü olanlara, daha önce herhangi bir mevsimsel influenza aşısı ile ciddi (hayatı tehdit eden) alerji öyküsü olanlara uygulanmamalıdır.

  • 4
  • 14
Gripten nasıl korunabiliriz?
Gripten nasıl korunabiliriz?

Soğuk havaların etkisiyle grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda artış görülüyor. Öyle ki bu hastalıklar, kişiyi yatağa bile düşürebiliyor. Grip, nezle ve soğuk algınlığı daha ciddi tablolara yol açmadan hafif bir şekilde atlatmak ise bazı pratik önerilerle mümkün. El yıkama ve kişisel hijyen önlemleri gripten korunmada en önemli yöntemlerdendir.

Grip ve soğuk algınlığından korunma yöntemleri

Bunun dışında diğer dikkat edilmesi gereken hususlar ise şöyle;

Hasta kişiler hekim önerisi dışında ilaç kullanmamalıdır. Risk grubundaki kişiler mutlaka hekime başvurmalıdır.
Maske takmak, hastalığın diğer kişilere bulaşmasını engeller. Hapşırma ve öksürme sırasında tek kullanımlık kâğıt mendil kullanılmalıdır ve kullanıldıktan sonra etrafa temas ettirilmeden çöpe atılmalıdır. Eğer mendil yok ise kolun iç kısmı kullanılarak ağız ve burun örtülmelidir. Hasta olanların kalabalık ortamlarda bulunmamaları, evden çıkmamaları ve evde istirahat etmeleri hastalık bulaşmasının önüne geçmek için önemlidir. Hasta kişilerin bol sıvı tüketmeye özen göstermesi, beslenmesine dikkat etmesi, özellikle taze sebze ve meyveleri tüketmesi önerilir.

  • 5
  • 14
Boğaz enfeksiyonları nedir? Belirtileri nelerdir?
Boğaz enfeksiyonları nedir? Belirtileri nelerdir?

Boğaz enfeksiyonu, gerçek bir tanıdan ziyade, anatomik bir tanı olduğu için tıpta "üst solunum yolu enfeksiyonu" olarak, halk arasında da "boğaz enfeksiyonu" bilinir. Boğaz ağrısı, genellikle soğuk algınlığı veya boğaz iltihabı gibi bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Boğaz enfeksiyonları (farenjit, tonsillit) yüksek ateş, yutma sorunu, boğaz-baş ağrısı ve bazen de öksürük, kusma ve karın ağrısına neden olur. Beta mikrobu varsa antibiyotik şarttır. Aksi halde beta enfeksiyonları, kalpten böbreğe ciddi hastalıklara yol açabilir.

Hangi bitki çayı neye iyi gelir?

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN