Arama

Grip ve soğuk algınlığından korunma yöntemleri

Soğuk havaların etkisiyle grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda artış görülüyor. Öyle ki bu hastalıklar, kişiyi yatağa bile düşürebiliyor. Grip, nezle ve soğuk algınlığı daha ciddi tablolara yol açmadan hafif bir şekilde atlatmak ise bazı pratik önerilerle mümkün. İşte sizler için grip ve soğuk algınlığından korunmanın yollarını derledik.

  • 1
  • 14
200'Ü AŞKIN VİRÜS GRİBE NEDEN OLUYOR!
200'Ü AŞKIN VİRÜS GRİBE NEDEN OLUYOR!

Soğuk algınlığı ve grip özellikle kış aylarında herkesin yakalandığı, evrensel özellik taşıyan bir hastalık. 200'ü aşkın virüs bu hastalığa sebep oluyor. Soğuk algınlığına neden olan virüs, bir insandan diğerine geçerken sürekli değişir. Bu yüzden de vücuttaki eski hastalıkları hatırlayıcı hücreler onları tanıyamaz. Bu insanların defalarca soğuk algınlığına yakalanmasına neden olur.

  • 2
  • 14
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE DİKKAT EDİLMELİ
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE DİKKAT EDİLMELİ

Bağışıklık sisteminde herhangi bir vitamin veya mineral eksikliği olduğunda aksamasına ve hastalıklara karşı direncin düşmesine neden olur. Ne yazık ki soğuk algınlığına birden etki edebilecek bir tedavi şekli de bulunmaz. Bakteri enfeksiyonlarında etkili olan antibiyotikler ise bu virüslere etki etmez.

  • 3
  • 14
SARIMSAK SOĞUK ALGINLIĞINA KARŞI BİREBİR!
SARIMSAK SOĞUK ALGINLIĞINA KARŞI BİREBİR!

Bir araştırmada sarımsağın soğuk algınlığına karşı koruyucu etkisi olabileceği görüldü. 146 sağlıklı yetişkinle yapılan deneyde, kışın 12 hafta boyunca katılımcıların yarısına plasebo denilen etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarma hali olan kapsül, yarısına ise kapsül şeklinde sarımsak takviyesi verildi. İlk grupta 65 soğuk algınlığı vakası ortaya çıktığı ve 366 günün hastalıkla geçtiği kaydedilirken, sarımsak takviyesi alan grupta 24 soğuk algınlığı ve 111 hasta gün tespit edildi.

  • 4
  • 14
HAVAYI NEMLENDİRİN
HAVAYI NEMLENDİRİN

Soğuk hava, sıcak havadan daha az nem tutar. Kuru burun delikleri virüslere daha yatkındır ve eğer kişi zaten hastaysa, kuru hava boğaz ağrısını kötüleştirebilir. Hava nemlendirici bir ürün kullanılabilir. Su buharıyla odanın havasını nemlendirmek çok iyi bir yöntemdir. Eğer yoksa özellikle ısı kaynağının yakınına, derin olmayan bir kâse su da bırakılabilir.

  • 5
  • 14
C VİTAMİNİ İŞE YARAR MI?
C VİTAMİNİ İŞE YARAR MI?

Soğuk algınlığına karşı çoğu insanın başvurduğu takviyelerden biri de C vitamini. Yapılan bazı araştırmalar, C vitamininin hastalığa karşı sanıldığı kadar yararı olmadığı görüldü. C vitamini içerdiği düşüncesiyle soğuk algınlığı için tavsiye edilen portakal suyu ise pek işe yaramıyor. Zira bir bardak portakal suyunun içerdiği C vitamini, takviye haplardan çok daha düşük.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN