Arama

Hangi taşlar neye iyi geliyor? Doğal taşların faydaları nelerdir?

Yüzyıllarca renkleri ve ışıltılarıyla dikkat çeken ve birçok medeniyet tarafından kullanılan doğal taşlar, günümüzde hayatın her alanında çok sayıda kişi tarafından taşınır. Peki, doğal taşlar hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Örneğin, bebek ve çocuklarda sıkça kullandığımız kehribar taşının iyisini nasıl ayırt ederiz? Ya da ametist taşının bakımı nasıl yapılmalı? İşte doğal taşların kullanımları hakkında bilinmesi gerekenler...

  • 1
  • 15
AKİK
AKİK

Kuvars taşlar gurubuna ait olan akik taşı "Yemen taşı" olarak adlandırılır. İlk kez Neolitik Çağ'da keşfedilen akik taşı tarih boyunca pek çok millet tarafından şifa getirmesi amacıyla kullanılmıştır. Akik taşı geçmiş yıllardan günümüze kadar varlığı ve değerini korumuştur.

Bunların dışında Mısırlılar, Persler ve Çinliler doğal afetlerden korunmak, bereketi sağlamak ve hastalıklardan korunmak için akik taşından yararlanmışlardır. Akik taşının sağlık ve psikoloji üzerinde olumlu etkileri olduğu günümüzde de konuşulmaktadır. Uzmanlara göre akik taşı olumsuz düşüncelerden kişileri kurtararak pozitif düşüncelere teşvik eder.

  • 2
  • 15
AKİK TAŞI VE İSLAM
AKİK TAŞI VE İSLAM

Özellikle Müslüman erkekler arasında en makbul yüzük kaşı al renkli Yemen akiğinden yapılanlardır. Bunun sebebi, taşın Arabistan'dan ve genellikle hacılar tarafından getirilmesi olduğu kadar, Hz. Peygamber'in üzerinde "Muhammedün resûlullah" yazan yüzüğünün de akik kaşlı olduğuna inanılmasıdır.

Hz. Muhammed'in mektuplarında baskısı bulunan mühür, rivayete göre Hz. Peygamber'in yüzüğünün siyah akik kaşıdır ve bu yüzük, Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer'den sonra kendisine intikal eden Hz. Osman tarafından kuyuya (Medine'de Bi'rierîs) düşürülerek kaybedilmiş ve yerine yenisi yaptırılmıştır.

Halen Topkapı Sarayı Hırka-i Saʿâdet Dairesi'nde sergilenen üzerinde "Muhammedün resûlullah" yazılı al akiğin Hz. Osman tarafından yaptırılan yüzüğün kaşı olduğu tahmin edilmektedir. Yine, Hz. Ali'nin de üzerinde üç satır halinde "mâşâallah, lâ kuvvete illâ billâh, estağfirullah" sözleri yazılı bir akik yüzüğünün olduğu bilinmektedir

  • 3
  • 15
TURKUVAZ/FİRUZE
TURKUVAZ/FİRUZE

Turkuvazın en kalitelisi, içinde damar veya çizgi görünmeyen berrak gök mavisi renklisidir. Ancak altın renkli birkaç nokta, taşa güzellik katar. Mavi renklisi Turkuvaz, yeşilimsi renklisi ise "Firuze" diye de adlandırılır. Öncelikle solunum yolu hastalıklarında çok etkilidir. Vücuda yeterli oksijeni sağlayarak sinir ve kasları etkin kılar.

Turkuvazın faydaları nelerdir?

Kemiklerin sağlıklı kalmasını sağlar, kemik erimesinin önlenmesinde yararlıdır.
Migreni hafifletir.
Öksürüğü azaltır.

Turkuvazın bünyesinde su bulunmaktadır. Bu nedenle bozuma uğramaması için güneş ışığından ve sıcaktan korunması gerekir.

  • 4
  • 15
AVENTURİN
AVENTURİN

Aventurin neşe taşıdır, uykusuzluk çekenler için kullanıma elverişlidir. Adını "tesadüf" anlamına gelen İtalyanca 'aventura' kelimesinden alır. Bu isim 18. yüzyılda İtalya'da renkli camdan üretilen süs eşyalarına benzerliğinden dolayı konulmuştur. Fırsat taşı olarak bilinir.

Aventurin taşının sağlık üzerinde etkileri nelerdir?

Kalp sistemin rahatsızlıklarını hafifletmek ve adrenal bezleri uyarmak için çalışır.

Migren, baş ağrısı ve göz ağrısını hafifletebilir.

  • 5
  • 15
YAKUT
YAKUT

Yakut taşı, kanın yenilenmesini sağlamakla birlikte karaciğer fonksiyonunu arttırır. Aynı zamanda şans taşı olarak da bilinen yakut bağışıklık sistemine iyi gelir. Yakut eski çağlarda veba ve zehirlenmelere karşı kullanılmıştır.

Yakutun kalitesini rengi, kesimi ve berraklığı ile belirlenir. Bu taşının en değerli olanı, kan kırmızı renkte olanıdır.

Tarihsel kayıtlara göre yakutun Çin'deki İpek yolunda yakutların satıldığını ve M.Ö. 200 yıllarında Çinli savaşçıların korunma amacıyla kılıçlarını yakutlarla süslediklerini gösteriyor.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN