Arama

Göz sağlığı hakkında doğru bilinen yanlışlar

Gözler öğrenmeyi, anlamayı ve çevreyle iletişim kurmayı sağlayan en önemli duyu organımızdan biri. Halk arasında yaygın ancak doğru olmayan pek çok bilgi, göz sağlığı konusunda insanların yanlış hareket etmelerine neden oluyor. Peki göz sağlığı konusunda doğru bilinen yanlışlar neler?

  • 1
  • 15
YANLIŞ: Uzak ve yakın net görüyorsa gözü sağlam demektir
YANLIŞ: Uzak ve yakın net görüyorsa gözü sağlam demektir

DOĞRU: Düşük hipermetrop veya astigmat bozuklukları veya tek gözü etkileyen bozukluklar ile sinsi seyreden göz hastalıkları (glokom v.b.) görme keskinliğini etkilemeden ciddi sorunlar yaratabilir. Uzak ve yakını net gören hastanın sadece kırma kusuru yok demektir. Göz hastalıklarında çoğu hastalık görmeyi erken dönemde etkilemezken bazılarında uzak ve yakın görmeden ziyade görme alanı darlığı, cisimleri farklı boyutta ve farklı yerlerde görme, kontrast farklılıklarını ayırt edememe gibi görsel bozukluklarla da seyredebilir.

  • 2
  • 15
YANLIŞ: Göz hastalıkları sadece ileri yaş sonrası kişiler için risk oluşturur
YANLIŞ: Göz hastalıkları sadece ileri yaş sonrası kişiler için risk oluşturur

DOĞRU: Katarakt, göz tansiyonu (glokom), sarı nokta (makula dejenerasyonu) gibi göz hastalıklarının yaşla birlikte görülme sıklığının arttığı doğrudur. Presbiyopi, yani göz merceğinin doğal esnekliğini yitirerek yakını görememe problemi, de yaş almaya bağlı olarak 40 yaş üzerinde ortaya çıkar. Fakat bebek, yaşlı, genç, orta yaşlı demeden her yaş grubundan kişide çeşitli göz hastalıkları görülür. Katarakt, retinopati ve göz tansiyonu gibi hastalıklar, kalıtsal olarak bebeklerde dahi rastlanır. Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi görme bozuklukları, bebekler ve çocuklar dahil her yaş grubunda ve çok yaygın olarak görülen göz hastalıklarının başında gelir.

  • 3
  • 15
YANLIŞ: Dinlendirici gözlük baş ve göz ağrısını azaltır
YANLIŞ: Dinlendirici gözlük baş ve göz ağrısını azaltır

DOĞRU: Dinlendirici gözlük yoktur, gözde düşük miktarda mevcut olan bozukluklar göz yorgunluğuna neden olduğunda bunun giderilmesi gözü rahatlatır. Bu tür gözlükler dinlendirici gözlük olarak yanlış isimlendirilmektedir. Gözlük ihtiyacı olan hastalarda gözlük, gözün yorulmasını azaltacağı için dinlendirici diye tabir edilebilir. Ama ihtiyacı olmayan kişilerin ismi ne olursa olsun kullandığı gözlük gözü dinlendirmez, yorar. Uygun olmayan gözlük kullanımı da baş ağrısı yapabilir.

  • 4
  • 15
YANLIŞ: Katarakt sadece yaşlılarda olur
YANLIŞ: Katarakt sadece yaşlılarda olur

DOĞRU: Katarakt her yaşta olabilir. Özellikle doğuştan itibaren mevcut ise tedavisi aciliyet teşkil edebilir. Katarakt sıklıkla yaşlılarda görülmekle beraber, yeni doğandan ileri yaş gruplarına kadar her yaşta görülebilir.

  • 5
  • 15
YANLIŞ: Bebeklerdeki şaşılık büyüdüğünde geçer
YANLIŞ: Bebeklerdeki şaşılık büyüdüğünde geçer

DOĞRU: Bebeklerde göz ve yüz gelişimi tamamlanana kadar şaşılık varmış gibi bir algı oluşabilir. Bu yalancı şaşılıktır. Bu yalancı görüntü yüz gelişimi tamamlandıkça normale döner. Gerçekte şaşılık var ise bu durum kendiliğinden düzelmez. Takip ve tedavi gerektirir. İhmal edilmemelidir. Şaşılık tedavi edilmediği takdirde kendiliğinden düzelen bir durum değildir. Bebeklerde şaşılık diye nitelendirilen yalancı şaşılık durumunda, ilerleyen dönemlerde bu yalancı şaşılık görünümü burun kökünün daralmasına bağlı olarak düzelecektir. Fakat bu isminden de anlaşılacağı üzere şaşılık değil, yalancı şaşılıktır.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN