Arama

Google’da arama yapmanın 10 püf noktası

Yeni bir kelime duyduğumuzda, aklımıza bir şey takıldığında, havanın nasıl olacağını merak ettiğimizde ya da bilimsel bir içeriği kaynağından okumak istediğimizde ilk olarak başvurduğumuz yöntem Google'da arama yapmak. Ancak kimi zaman o kadar çok içerikle karşılaşıyoruz ki aradığımızı bir türlü bulamıyoruz. Bu sorununuza çözüm olacak, Google'ın karmaşık dehlizlerinden kurtulmanızı sağlayacak 10 püf noktasını sizler için derledik.

  • 1
  • 10
Kapsamlı bir şekilde görseller nasıl aranır?
Kapsamlı bir şekilde görseller nasıl aranır?

Google'ın son yıllarda sunduğu en önemli yeniliklerden biri Görsel Arama hizmetidir. Burada arama yaparken "Araçlar" seçeneği tıklandığında karşınıza özel arama yapabileceğiniz seçenekler çıkacak, bu sayede farklı sonuçlar görebileceksiniz.

Özellikle Tür kategorisinde ihtiyaç duyduğunuz yüz, animasyon veya fotoğraf gibi seçeneklerden birini tercih edebilir ve istediğiniz görsele daha hızlı ulaşabilirsiniz.

  • 2
  • 10
Bir internet sitesi içinde kaybolmadan arama yapmak mı?
Bir internet sitesi içinde kaybolmadan arama yapmak mı?

Kimi zaman okuduğumuz bir haberi, kimi zaman bir internet sitesinde gördüğümüz bir içeriği bulmakta oldukça zorlanırız. Google'ın buna sağladığı çözüm ise oldukça basit!

Bunun için yapmanız gereken arama çubuğuna site:site adı "arayacağınız konuyu" yazmanız. Örneğin Fikriyat.com'da yayınlanan Abdülhamid içeriklerini görmek için arama çubuğuna şu şekilde giriş yapmalısınız:

site:fikriyat.com "abdülhamid"

  • 3
  • 10
Peki, Google bu kelime ne anlama geliyor?
Peki, Google bu kelime ne anlama geliyor?

Gün içinde kimi zaman Türkçe kimi zaman ise İngilizce pek çok anlamını bilmediğimiz kelime ile karşılaşıyoruz.

Türkçe'de bilmediğimiz kelimelerin anlamını Google'dan öğrenmek için "tanım" yazıp boşluk bırakarak anlamını bilmediğimiz kelimeyi yazmamız gerekiyor. İngilizce için ise "define" yazıp İngilizce kelimeyi yazmalıyız.

Örnek verecek olursak: Türkçede tanım vaveyla; İngilizcede ise define independent şeklinde bir arama yaptığınızda aradığınız kelimenin anlamını kolayca bulabilirsiniz.

  • 4
  • 10
Bugün hava nasıl olacak, hangi filmi izlesek?
Bugün hava nasıl olacak, hangi filmi izlesek?

Belirli bir yerde hava durumunun nasıl olduğunu veya size yakın sinemalarda hangi filmlerin oynağını öğrenmek için konuyu yazıp yanına bulunduğunuz yerin posta kodunu yazmanız yeterli.

Örnek verecek olursak Beşiktaş'ta hava durumunun nasıl olduğunu öğrenmek için: hava durumu 34349, yakındaki sinemalarda hangi filmlerin oynadığını görmek için: movies 34349 yazmalısınız.

  • 5
  • 10
Para birimini kolayca dönüştürebilirsiniz!
Para birimini kolayca dönüştürebilirsiniz!

Özellikle de yurt dışı seyahatlerinde her birimizin en çok yaptığı şey alışveriş anında para birimleri arasında sürekli çeviri yapmak.

Google arama çubuğuna paranın miktarını ve birimini ve ardından hedeflediğiniz diğer para birimini yazın, sonuç anında önünüze gelecek.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN