Arama

Gençleri intihara sürükleyen oyunlar

Ebeveynler, çocuklarının odalarında sokaklardan daha güvende olduğunu düşünseler de aslında internet dünyası çocukların gerçeklik algısını kaybederek hipnoz olma ihtimalini artırıyor. Bu tehlikeli hipnoz, beraberinde korkunç sonuçları da getirebiliyor. Dünya üzerinde binlerce genç bu oyunlar yüzünden intiharın eşiğine kadar geldi. Momo, Mavi Balina, Mariam gibi popülerliği artmaya başlayan bu sanal oyunlar, dünyanın yeni kabusu oldu. Peki, çocukları tehlikeli oyunlardan korumak için neler yapılmalı? Mavi Balina nedir, nasıl bir oyun? Korkunç Momo oyununa karşı nasıl tedbirler alınmalı? İşte sizler için gençleri intihara sürükleyen oyunları derledik.

DÜNYANIN YENİ KABUSU 'MOMO'

Momo oyunu nedir?

Popüler iletişim platformu WhatsApp üzerinden yayılmaya başlayan Momo da dünyayı tehdit eden oyunlardan biri. Korku filmlerindeki karakterleri aratmayan bir yüzle kullanıcıların karşısına çıkan Momo kâbusunun ardından, yetkililer ciddi uyarılarda bulunmaya başladı. Korkunç Momo oyunu, 43 yaşındaki Japon heykeltraş Keisuke Aiso'nun yaptığı heykelden ilham alınarak oluşturuldu. Gerçek hayvan parçaları kullanan sanatç,ı Momo karakterinin oluşturulduğu "Kuş Kadın" heykelini insan başlı kuş ayaklı bir yaratık olarak tasarladı.

TEHDİT İÇERİKLİ MESAJLAR GÖNDERİYOR

İlk olarak Latin Amerika üzerinden yayılmaya başlayan ve etkilerini Fransa, ABD ve Nepal ülkelerinde de hissettirmeye başlayan Momo; korku ve dehşet uyandıran bir yüzle WhatsApp aracılığıyla kullanıcıların karşısına çıkıyor. Korku filmlerindeki karakterleri aratmayan Momo, dünyanın en çok tercih edilen mesajlaşma uygulaması WhatsApp üzerinden kullanıcılara şiddet içerikli fotoğraflar veya tehdit içerikli mesajlar gönderiyor.

GENÇLERİ İNTİHARA SÜRÜKLÜYOR

''Yeni Mavi Balina'' şeklinde tabir edilen şiddet içerikli yeni sanal oyun Momo, tıpkı Mavi Balina oyununda olduğu gibi intihara teşebbüs sebebiyet verebilme tehlikesi bulunuyor. Öte yandan Meksika Siber Suçlar Polisi tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda, kişilerin Momo ile mesajlaşmaları halinde taciz ve tehdit edilmelerinin yanı sıra kişisel bilgilerin de çalınabileceği ve oyunu oynayan kişilerden zorla para elde edebileceğine yönelik ciddi uyarılarda bulunuyor. İşin ilginç yanı şiddet içerikli sanal oyun olan Momo'nun ne olduğuna ve nasıl ortaya çıktığına ilişkin henüz net bir bilgi bulunmuyor.

TEHLİKELİ MOMO OYUNU NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Momo'nun bir sosyal medya grubu şeklinde ortaya çıktığını belirtiliyor. Bir sosyal paylaşım platformunda bir grup kişi, yabancı bir numarayı aramak konusunda birbirlerine meydan okumaya başladı. Daha sonra ise birçok kullanıcı Momo'ya mesaj attıklarını ve geriye mesaj olarak şiddet içeren fotoğraf geldiğini söyledi. Bazıları tehdit içeren mesajlar aldıklarını ve hatta bazıları da kişisel bilgilerinin açıklanacağı konusunda tehdit edildiklerini söyledi.

MOMO'NUN TEHLİKELERİ NELER?

Meksika siber suçlar polisi tarafından, Momo'yla mesajlaşmanın tehlikelerini beş madde halinde açıklandı. Şiddet içerikli sanal oyun Momo'yu oynayan kişilerin başına gelebilecek tehlikeler ise şunlar:

Momo oyununu oynayan kişiler, depresyon ve kaygı atakları geçirebilmektedir.

Momo, kullanıcıları tehdit ve taciz edebilmektedir.

Momo'la mesajlaşılması halinde kişisel bilgileriniz çalınabilmektedir.

Momo'ya geri dönüş yapan kişilerden zorla para elde edebilmektedir.

Şiddet öven bir dile yer verilebilmektedir ve kişiler intihara teşebbüse edebilmektedir.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN