Arama

Geçmişten günümüze kadim alternatif tıp yöntemleri

Bilinen en eski tıp metinlerinden yer alan bazı tedavi yöntemlerinin hala kullanıldığını biliyor muydunuz? Sizler için geçmişten günümüze kadar gelen kadim tıp yöntemlerini derledik.

  • 1
  • 34
HACAMAT
HACAMAT

Hacamat nedir?

Hacamat tedavisi binlerce yıldır Çin'de de kullanılan kupa terapisi yöntemiyle ortak prensiplere sahip. Önceleri bu işlemler için hayvan boynuzları kullanılırdı. Hacamatı uygulayan kişi boyunuzdan havayı çekerek bir vakum oluştururdu. Bu yöntem dışında bambu, seramik ve cam kupalarda kullanılırdı. Bilinen en eski metin M.Ö. 1550 yılında Eski Mısır'a ait Eber papirüslerinde bile hacamata rastlanır.

  • 2
  • 34
İSLAMİYET’TE HACAMATIN ÖNEMİ NEDİR?
İSLAMİYET’TE HACAMATIN ÖNEMİ NEDİR?

Hz. Peygamber hacamat uygulamanın yapılmasını tavsiye eder.

Hz. Peygamber (s.a.v.) "Miraç gecesinde meleklerden hangi bir topluluğa uğradıysam, bana şöyle tavsiye ediyorlardı: "Yâ Muhammed! Size, tedavi maksadıyla kan aldırmanızı tavsiye ederiz. Ümmetine de kan aldırmalarını tavsiye ediniz!" buyurmuştur. (İbn-i Mace, Tirmizî)

Nafî (r.a.)'den rivâyetle İbn Ömer (r.a.) şöyle dedi: Ben Resûlullâh (s.a.v.)'den şöyle dediğini işittim. "Hacamat olmak aç karnına daha faydalıdır. Hacamat olmak, aklı ve hıfzetme (ezberleme) gücünü artırır. Hafız olanın da hıfzetmek kabileyetini kuvvetlendirir. Artık kim hacamat olmak isterse Allâh'ın ismini zikrederek perşembe günü hacamat olsun." (İbn Mâce, Kitâbu't-Tıb, 22)

Hz. Peygamber (s.a.v.) bizzat kendisi Ebû Taybe adında bir hacamatçıya (haccam) hacamat yaptırmış ve başından kan aldırıp o kişiye ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur: "Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır (yahut hacamat sizin en iyi tedavi yollarınızdır.)"(Buhâri, Tıp 13; Müslim, Musakat 62)

  • 3
  • 34
İBNİ SİNA’NIN HACAMAT ÖNERİSİ
İBNİ SİNA’NIN HACAMAT ÖNERİSİ

Ateşli baş ağrısı, kandan olur. Alameti ise yüz kızarması, damarların barizleşmesi, nabız atılının büyümesidir. İlacı kan vermek ve hacamat (vücuttaki pis kanın atılması) yaptırmaktır. Alınması gereken gıda yumurta sarısı, hindiba ve sirkedir

  • 4
  • 34
HACAMAT HANGİ GÜNLER YAPTIRILIR?
HACAMAT HANGİ GÜNLER YAPTIRILIR?

En uygun hacamat günleri hicri ayın 17, 19, 21 23'ü günleridir. Gün içerisindeki en uygun zaman ise güneşin doğuşundan sonraki 2-3 saat veya öğle vaktinden sonraki ilk 2-3 saattir.

Bel, sırt, boyun ağrıları gibi tedavi amaçlı hacamat ise her zaman uygulanabilir.

  • 5
  • 34
KİMLER HACAMAT YAPTIRAMAZ?
KİMLER HACAMAT YAPTIRAMAZ?

Hacamatı, 5 yaş altı çocuklar, hamileler, derin anemi hastaları, kemoterapi alanlar, organ nakli yaptıranlar, ve düşük tansiyonu olanlara yaptıramaz.

Ülkemizde hacamat, resmi yönetmeliklerde 'kupa uygulaması' olarak geçiyor ve sertifikası olan tabipler, diş tabibive tabip gözetimi altındaki sağlık mensupları uygulayabiliyor.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN