Arama

En çok merak edilen sağlık sorunları nelerdir?

Hepimiz sağlıkla ilgili bir problem yaşadığımızda öncelikle internetten araştırma yöntemine başvururuz. Doktora gitmeden evvel internet üzerinden yapılan hastalıklarla ilgili araştırmalar, her geçen gün yaygınlaşmaya başlıyor. Peki, internette en çok aranan hastalıklar nelerdir? Sağlık konusunda en çok merak edilen soruları ve cevapları sizler için derledik.

  • 1
  • 20
Hıçkırık neden olur, nasıl geçer, hıçkırığa ne sebep olur?
Hıçkırık neden olur, nasıl geçer, hıçkırığa ne sebep olur?

Hıçkırık, diyafram kasının istem dışı kasılmasına takiben ses tellerinin bulunduğu gırtlak bölgesinin aniden kapanmasıyla oluşur. Bir saniye sonra, ses telleriniz arasındaki dar açıklık kapanır ve bir sonrakinde de karakteristik hıçkırık sesi gelir.

Hıçkırık oluşmasının nedeni tam olarak belli olmasa da, gazlı içecekler içme, çok fazla yemek
yeme ya da alkol alma, ani sıcaklık değişimleri, heyecan veya duygusal stres veya sakız ya da şeker emerken hava yutma gibi nedenler tetikleyebilir.

  • 2
  • 20
Hıçkırık nasıl geçer?
Hıçkırık nasıl geçer?

Hıçkırığı geçirmek için solunum manevraları uygulanabilir. Bunlar arasında valsalva manevrası yani, ağız yoluyla nefes alındıktan sonra burun kapatılarak, hava ile burunda küçük bir basınç oluşturulması ve böylece kulak zarlarının dışa doğru hareket ettirilmesi sıklıkla kullanılır.

Hıçkırıklarınız 48 saatten daha uzun sürerse ya da yeme, uyku veya solunum düzeninizi bozduğunda bir doktora görünmeniz gerekir.

  • 3
  • 20
Alerji nedir?
Alerji nedir?

Alerji çok değişik nedenlerle oluşabilen bir hastalıktır. Alerjinin bir hekim tarafından uygun tedavi yöntemleriyle yapılması gerekir. Bunun dışında bitkilerin alerji oluşumunu engelleme de ve kontrol altında tutmada oldukça faydası vardır.

  • 4
  • 20
Alerjiye ne iyi gelir?
Alerjiye ne iyi gelir?

Yulaf ezmesi alerjiye iyi gelen bitkiler arasında. İçeriğindeki magnezyum, B vitamini ve potasyum sayesinde pek çok alerjik tepkiye karşı korunmayı güçlendirir.

Saman nezlesi olarak bilinen alerjiye sahipseniz ısırgan otu tüketebilirsiniz. İlkbaharın gelmesiyle beraber ortaya çıkan alerjik vakalardan korunmak için bol bol tüketmenizde fayda var.

Papatya çayı ile bağışıklık sisteminizi güçlendirerek alerjik reaksiyonların etkisini azaltabilirsiniz.

Soğandaki anti histamin etki sayesinde birçok alerjik duruma karşı vücudunuzu daha güçlü hale getirebilirsiniz.

Yarım fincan suyun ya da meyve suyunun içine beş damla Hint yağı damlatarak sabahları aç karnına içerseniz alerjik durumlarla karşılaşma ihtimalinizi düşürebilirsiniz.

  • 5
  • 20
Cilt lekeleri nasıl geçer?
Cilt lekeleri nasıl geçer?

Cilt lekeleri genel olarak yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkar. Lekeler oluşmadan tedbir almak en önemlisidir. Hayatınızın her döneminde hatta deniz kenarında olmasanız bile mutlaka koruyucu bir güneş kremi sürmelisiniz.

İçinde C Vitamini, hidrokinon, azelaic asidi, retinol gibi antioksidanlar bulunan iyi bir bakım kremi ciltteki kahverengi lekelerin görünümünü azaltacaktır.

Limon içeriğindeki sitrik asit sayesinde kahverengi lekeler üzerinde ağartıcı bir etki yaratmaktadır. Limon suyunu direk olarak lekelerin üzerine sürün, kurumasını bekledikten sonra nemli bir havluyla silin. Bu genellikle küçük lekeler üzerinde etkili olmaktadır.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN