Arama

Dünyanın en ölümcül 10 bitkisi

Dünya üzerindeki tüm bitkiler avcılara karşı koruma amaçlı olarak bir miktar zehir içerirler. Vücudumuz bu toksinleri tolere edebilir. Ancak bazı bitkilerin toksin oranı çok yüksektir. Sadece toksin değeri yüksek olan zehirli bitkilere yaklaşmak bile ölüme sebep olabilir. İşte göründüğü kadar masum olmayan zehirli 10 bitki…

  • 1
  • 20
ABRUS
ABRUS

Latince ismi Abrus precatorius olan ve argoda Abruz olarak adlandırılan Abrus, ağaçların ve çalıların etrafında dolanan ince ve uzun ömürlü bir sarmaşıktır. Hemen hemen her yerde yetişebilen bu bitkinin anavatanı Endonezya'dır. Boncuk olarak kullanılan parlak kırmızı ve siyah renkli tohumlarıyla tanınırlar. Bitkinin içerdiği zehir (abrin), diğer bazı zehirli bitkilerde bulunan risin zehrine benzemekle beraber risinden yaklaşık 75 kat daha güçlüdür.

  • 2
  • 20
NASIL ZEHİRLİYOR?
NASIL ZEHİRLİYOR?

Bu tohumdan bir tane yemek zehirlenmek için yeterlidir. Bazı durumlarda 3 mikrogram abrin yetişkin bir insanı öldürmek için yeterli olmaktadır. Tohumları boncuk olarak kullanmak bile oldukça tehlikelidir. Tohumların delinmesinde kullanılan matkaba parmaklarıyla dokunarak hayatlarını kaybetmiş insanlar olduğu bilinmektedir.

  • 3
  • 20
BEYAZ YILAN KÖKÜ
BEYAZ YILAN KÖKÜ

Latince adı Ageratina Altissima olan beyaz yılan kökü, Kuzey Amerika'da yetişen oldukça zehirli bir bitkidir. Beyaz çiçekleri açıldıktan sonra, küçük ve tüylü tohumları rüzgar etkisiyle etrafa dağılırlar. İçerdiği yüksek miktarda tremetol toksininin, insanları doğrudan değil fakat dolaylı olarak öldürdüğü bilinmektedir.

  • 4
  • 20
NASIL ZEHİRLİYOR?
NASIL ZEHİRLİYOR?

Bu toksin, bitkiyle beslenen bir sığırın etine ve sütüne geçer ve bu sığırın etiyle veya sütüyle beslenen insanlarda, titreme, istifra etme ve ağır bağırsak ağrılarıyla ortaya çıkan bir zehirlenmeye sebep olmaktadır ve oldukça ölümcüldür.

19. yüzyıl başlarında Amerika'ya yerleşen binlerce Avrupalı göçmen bu zehirden dolayı hayatlarını kaybetti. Ayrıca Abraham Lincoln'un annesi Nancy Hanks'in de bu zehirden ölmüş olduğu söylenmektedir.

  • 5
  • 20
GÜZELAVRAT OTU
GÜZELAVRAT OTU

İtüzümü olarak da bilinen bitkinin anavatanı Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya'dır. Bitkinin tamamı zehirli olmakla beraber meyveleri, tatlı olmaları ve çocukların ilgisini çekmeleri sebebiyle daha tehlikelidir. Sağlık sektöründe kullanılan bu ot bilimsel çalışmalar ile ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Bu nedenle amatör kullanımlardan kaçınılmalıdır.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN