Arama

Diyabetliler nasıl beslenmeli? Şeker hastaları ne yemeli?

Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen diyabette, beslenme şekli oldukça önemlidir. Diyabeti olan hastaların, doktor gözetiminde seçilmiş gıdaları tüketmeleri gerekir. Diyabeti olmayan bireylerde olduğu gibi diyabetli bireylerin de yeterli ve dengeli beslenmeyi öğrenmesi ve öğrendiklerini günlük yaşamda uygulaması sağlıklı bir yaşamın temelini oluşturur. Peki, diyabetli hastalar nasıl beslenmeli? Hangi besini nasıl tüketmelidir? "Dünya Diyabet Günü"nde şeker hastalığına dair merak edilenleri derledik.

  • 1
  • 20
DİYABET NEDİR?
DİYABET NEDİR?

Diyabet yani şeker hastalığında; pankreasın yeterli çalışmaması neticesinde metabolizmayı düzenleyen insülin hormonunun azalması, tamamen yokluğu veya insülinin yeterli veya fazla olmasına rağmen dokular tarafından kullanamaması (insülin direnci) sonucu kanda şeker yükselir.

  • 2
  • 20
DİYABET TANISI NASIL KONULUR?
DİYABET TANISI NASIL KONULUR?

Kan şekeri değerlerinde 70/100 mg. normal, 100-125 mg. arası gizli şeker, 126 mg.'ın üstünde ise diyabet tanısı konulur.

  • 3
  • 20
ŞEKER HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?
ŞEKER HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Fazla su içmek ya da içme isteği olması

İştahın açılması ve fazla yemek yeme

Çok sık idrara gitme ve geceleri bunun için sık sık uyanma

Ciltte kuruma

Sürekli halsizlik ve yorgunluk

Yaraların geç iyileşmesi

Bazen bulanık görme

Şeker hastalarında başta kalp ve damarlar, böbrek gibi hayati işlev görev organlarda ayaklarda ve gözlerde tahribat ve sorun meydana getirebilir. Damarlarda hasar sonucu yeterli miktarda kan dokulara gidemezse kalp krizi, felç, böbrek hastalıkları, körlük, görme bozukluğu riski artar. Ayrıca bu damarlarda hasar sonucu damar tıkanıklığı, böbreklerde hasar sonucunda da hipertansiyon meydana gelebilir.

Glikoz kullanılmadığı için vücut yağları ve proteinleri kullanmaya başlayacaktır. Bu yüzden de hem kilo kaybı hem de vücutta asist fazlalığı ortaya çıkacaktır. Ve hasta ölümle sonuçlanacak şeker komasına girebilir.

  • 5
  • 20
ŞEKER HASTALIĞI ÇEŞİTLERİ
ŞEKER HASTALIĞI ÇEŞİTLERİ

Şeker hastalığının çeşitleri vardır. Bazılarında şeker hastalığı görülme ihtimali daha fazladır. Bu hastaların çoğunda erişkin tipi diyabet yani tıp 2 diyabet görülür. Bu hastalığa yakalanmayı oluşturan faktörler şunlardır;

Ailesinde şeker hastası olanlar

Fazla kilolu insanlar

Hızlı yemek yemek

Çabuk acıkmak

Yüksek tansiyonu olanlar

Kandaki yağ miktarı fazla olanlar

Hareketsiz bir yaşam tarzı sürenler

Yaş ilerledikçe de bu hastalığın riski artar

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN