Arama

 • Anasayfa
 • Galeri
 • Yaşam
 • D vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar? D vitamini nelerde bulunur? D vitamini eksikliği belirtileri

D vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar? D vitamini nelerde bulunur? D vitamini eksikliği belirtileri

D vitamini, vücudumuzda önemli rolü olan bir öncül hormondur. D vitamini eksikliği ise vücutta birçok farklı belirtiler gösterebilmektedir. Uzmanlar bahar ve yaz aylarında yüz, kollar ve bacaklar güneş görecek biçimde günde 20 dakika güneşlenmeyi öneriyor. Peki, D vitamini eksikliği nasıl giderilir? D vitamini eksikliğinde ne yemeli? D vitamini faydaları nelerdir? D vitamini nedir?

 • 1
 • 10
D VİTAMİNİ NEDİR?
D VİTAMİNİ NEDİR?

Günümüz koşullarında kişilerin çalışma ortamlarının kapalı alan olması, açık havada yeteri kadar bulunamama hali insanlarda D vitamini eksikliği hastalığını ortaya çıkartmaktadır. D vitamini, Tıp dilinde kalsiferol denilen, yağda çözünen, karaciğerde ve yağ dokuda depolanan vitamin çeşitlerinden biridir.

 • 2
 • 10
D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kendisinde D vitamini eksikliği probleminden şüphelenen binlerce kişi internet üzerinden D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır sorusunun yanıtını arıyor. Her yaş grubundan olan insanların karşı karşıya kaldığı D vitamini eksikliği kişilerde farklı farklı birçok belirti ile kendini göstermektedir.

Yediden yetmişe her yaştan insanda oluşabilecek olan bu hastalığın en büyük nedeni ise günlük hayatınızda yeteri miktarda güneş ışığı almamanız ve düzensiz beslenmenizden kaynaklanır. Bu gibi durumlarda ise kişi kendinde bu belirtileri hissetmesinin ardından acilen uzman bir doktor yardımı ile gereken önlemleri almalı ve kendini tedavi etmelidir.

D vitamini eksikliği yaşayan kişiler vücutlarının belirli bölgelerinde anlamsız ve nedensiz ağrılarla karşılaşır. Gün içerisinde yoğun bir iş yapmadığı halde kendisini yorgun hisseder hatta denge problemleri yaşayarak yürümekte ciddi zorluklar yaşar. Her yaştan insanda görülebilen bu problem en çok da kemik ağrılarına neden olmaktadır ayrıca bu tip durumlar kişilerde kuvvet kaybına yol açar.

D vitamini eksikliği yaşayan hastaların en büyük problemi ise ciddi oranda saç dökülmesidir. Bu hastalığın ileri evrelerinde depresyon ve değişken ruh hali de kendini gösterir ayrıca bu durumlar dolayısıyla kişilerde uykusuzluk gibi sorunlar ortaya çıkar.

D vitamini eksikliği yaşayan insanlar Eklemlerde ve parmaklarda ağrı, Gözaltı morlukları, Aşırı terleme, Kilo vermekte güçlük çekme, Sürekli üşüme gibi belirtiler de görülmektedir.

 • 4
 • 10
D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ HANGİ HASTALIKLARA YOL AÇAR?
D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ HANGİ HASTALIKLARA YOL AÇAR?

Bu hastalık birden fazla hastalığı tetiklemektedir. Vücudumuz için önemli bir yeri olan d vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar; kanser, kronik yorgunluk, diyabet, hipertansiyon, depresyon, romatizma ve kalp rahatsızlıkları gibi çok sayıda hastalığın oluşumunu tetikleyebildiğinden çok önemsenmese de gerçekten tedavi altına alınması gereken bir rahatsızlıktır.

Ayrıca D vitamini eksikliği yaşayan kişilerde kemik hastalıkları da görülmektedir. Ayrıca D vitamini eksikliği belirtileri de kemik ağrıları ile kendini gösterebilir.

 • 5
 • 10
D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE GÖRÜLEN HASTALIKLAR NELERDİR?
D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE GÖRÜLEN HASTALIKLAR NELERDİR?

Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalıkları, kemik erimesi, raşitizm, romatizmal hastalıklar ve bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Bu hastalıklar dışında meme, kemik, tiroid, deri ve kalın bağırsak kanser riski artmaktadır. Görüldüğü gibi, vitamin D eksikliğinin ciddi sonuçları vardır.

Bu yüzden, vitamin D seviyesinin ölçülmesi, eksikliği varsa takviye olarak alınması, bir çok hastalık ve kansere karşı koruyucu olacaktır.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN