Arama

  • Anasayfa
  • Galeri
  • Yaşam
  • Çocuklar nasıl oruç tutmalı? Çocukların oruç tutmasıyla ilgili öneriler

Çocuklar nasıl oruç tutmalı? Çocukların oruç tutmasıyla ilgili öneriler

Gecenin karanlığından gelen bir davul sesiyle tüm evlerin ışıkları yanmaya başlar. Sahurun bereketinin karşılandığı o saatlerde tüm aile o günün orucuna hazırlanır. Gün içerisinde sabırla beklenen iftar saati geldiğinde Allah'ın nimetlerine şükür bir kat daha artar. Böyle bir ortamda büyüyen çocuklar da elbette kendisini bu atmosfere dahil etmek ister. Birçoğumuz tekne orucu olarak bilinen çocuk orucuyla Ramazan'ı öğrenmeye başladık. Sıcaklığın ve oruç süresinin uzun olduğu bu günlerde çocuklar nasıl oruç tutmalı?

Bir insanın karakterinin üçte ikisi çocukluk yıllarında şekillenir. Bu sebeple uzamanlar, çocuk eğitimi üzerine yapılan çalışmaların planlı ve bilinçli bir eğitim öğretim faaliyetiyle donanmış olmasını gerektiğini söylüyorlar. Genel eğitim-öğretim sürecini kapsayan bu süreç içerisinde bir bölümü de dini faktörler oluşturur. Çocuklara verilecek dini eğitim-öğretimin de çocukluk yıllarında planlı ve bilinçli bir şekilde başlatılması ve devam ettirilmesi gerekir.

Dini eğitim ve öğretimin önemli bir parçasını ibadetlerin öğretimi meydana getirir. İbadetler, inancın insan ruhunda yerleşip pekişmesini sağlarlar. Çocuğun ruhsal yapısı yetişkinlerden daha hassastır ve ebeveynlerin ibadet esnasında aldıkları manevi haz çokta daha büyük etki bırakır. Çocuk, secde ederken, namaz kılarken, Kur'an okurken gördüğü aile büyüklerinde gördüğü farklılık çocuk için önemli bir tecrübedir.

Ramazan ayı, sahur vaktinin bereketiyle günlük hayatta yapılan hayır hasenatıyla ve iftar saatinde aç-susuz geçirilen bir günün ardından kavuşulan nimetleriyle tam bir ibadet ayı olması sebebiyle çocukların daha da dikkatini çekmektedir. Elbette bunun yanında çocuk, öğrendiği bilgileri uygulamayı istediği için Ramazan ayında oruç tutmaya heveslenecektir?

  • 4
  • 18
Oruç çocuklara nasıl anlatılmalı?
Oruç çocuklara nasıl anlatılmalı?

Çocuklar oruç tutmakla sorumlu olmasa da onları Ramazan ve oruç ibadeti hakkında bilgilendirmek gerekir. Bu öğretim aşamasında çocuğa, oruç ibadetininim geçmişte diğer peygamberlere de emredilen bir ibadet olduğu; orucun Allah'ın çok sevdiği bir kulluk ifadesi olarak görüldüğü ve sevabının da Allah tarafından verileceği; oruç tutmakla irademizin güçleneceği ve her türlü isteği bize dayatan benliğimizin disipline edileceği; aç ve susuz kalmakla fakir ve yoksul insanların halini daha iyi anlayacağımızı; vücudumuzun oruç tutmakla yılda bir ay organlarımızın adeta bakıma alınıp rahatlatıldığı anlatılabilir.

Bunlarla beraber çocuklara sahur, imsak, iftar, mahya, fitre, fidye, kefaret gibi kavramlar anlatılmalı; orucu bozan ve bozmayan şeylerden de çocukların yaş seviyesine göre bahsedilmelidir.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN