Arama

  • Anasayfa
  • Galeri
  • Yaşam
  • Cesaretini pedallarına kanat yaparak dünyayı bisikletle gezen ilk kadın

Cesaretini pedallarına kanat yaparak dünyayı bisikletle gezen ilk kadın

Bisikletle dünyayı dolaşmak mı? Şimdilerde hayal etmesi bile oldukça keyifli bir aktivite gibi görülebilir. Ancak 1800'lerde bir kadın için ne kadar kolay olabilirdi ki… Annie Londonderry'i bunca kadın içerisinden ayıran da işte tam buydu. Cesaretini pedallarına kanat yapıp bisikletiyle dünyayı dolaşan ilk kadın oldu. Yol boyunca giderlerini nasıl karşılayacağını bilecek kadar becerikliydi. Boston'da Hükümet Binası'nın önüne bisikletiyle süzülürken başarısı tüm kadınlara ilham olacaktı…

Kadınların bisiklet ile tanışması, onların oy kullanma hakkı için mücadele etmeleriyle gündeme gelmiş. Bilindiği üzere kadınların oy kullanma hakkı aldıkları ülke 1893'te Yeni Zelanda. Onu Avustralya (1902), Finlandiya (1906) ve Norveç (1913) izliyor. Türkiye'nin 5 Aralık 1934'te tanıdığı bu hakkı, Fransa, İtalya gibi ülkeler İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yani 1945'lerde tanıyor.

Oy hakkı için mücadele eden Suffragette hareketinin simge isimlerden Amerikalı Elizabeth Stanton 1890'larda şöyle bir cümle kurar: "Biz kadınlar, oy kullanma hakkına doğru pedal çeviriyoruz."

Aynı dönemde simgeleşmiş isimlerden olan Susan Anthony, "Bisikleti yönetmeyi başaran bir kadın, hayatı da yönetmeyi başaracaktır." diyerek sözüne şöyle devam eder: "Dünyadaki kadınların eşit haklara ulaşması yolunda bisikletin yaptığını ne başka bir şey ne de başka bir kimse yaptı."

İstanbul Kadın Eserleri Kütüphanesi'nde yapılan araştırmalara göre, "Kadınlara Mahsus Gazete" isimli bir gazetenin 1897 Şubat'ında çıkan 100. sayısında bisiklet binen bir kadın çizimi görülür. Çizimin altında "Kadınlara mahsus velosiped "yazmaktadır.

Dünyayı bisikletiyle dolaşan ilk isim olan Thomas Stevens, Osmanlı topraklarından geçerken özellikle İstanbul'dan uzun uzun söz eder. Ancak bu hatıralarda İstanbul'da bisiklete binen yerli halkın kadınlarından söz etmez. Yalnız Büyükada'da bisikletine sevgiyle bağlı kadınların adından bahseder.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN