Arama

Osmanlı alimi Ebubekir Efendi Cape Town'a neden gönderildi?

Dünyanın önemli turistik noktalarından biri olan Cape Town, sahip olduğu doğal güzelliklerin yanı sıra Osmanlı alimlerinden de parçalar taşıyor. Cape Town'un en meşhur mahallelerinden biri olan Bo-Kaap'ın her köşesinde, Osmanlı alimi Ebubekir Efendi'nin veya Sultan Abdülhamid'in izlerini görmek mümkün. Sizler için Ebubekir Efendi'nin Bo-Kaap'a bıraktığı mirası ve semtin özelliklerini derledik.

Afrika ile ilk tanışma Osmanlı Devleti'nden çok daha önce Mısır'da kurulan Tulunoğulları Türk devleti ile olur. Bunu 1517 yılına kadar Memlukler izler. Kıtayla olan Osmanlı münasebetleri ise Yavuz Selim'in Mısır seferiyle başlar.

Osmanlı devleti bu tarihten itibaren Afrika'yı vatanı gibi imar etti. Mısır'da, Cezayir'de, Sudan'da var olan birçok medrese, cami ve kemerler, yaşayan Osmanlı mirasının tezahürleridir. Güney Afrika'daki Osmanlı izleri ise 1850'li yıllara kadar gider.

1862 yılında Müderris Seyid Ebubekir Efendi'nin Ümit Burnu Müslümanlarının dini eğitimleri için Güney Afrika havalisine gönderilmesi ile başlayan münasebetler, onun öğrencileri ve çocukları sayesinde bölgede entelektüel bir kuşağın yetişmesine vesile oldu. Ebubekir Efendi'nin Cape Town'daki evlerinden biri bugün Bo-Kaap semtinde müze olarak faaliyet gösteriyor.

Güney Afrika özellikle Cape Town dünyanın en farklı şehirlerinden bir tanesi. Cape Town'un gözde mahallesi Bo-Kaap ise masalsı evleriyle dikkati kendi üzerine çekiyor. 17. yüzyıl başlarında Hollandalıların Endonezya, Malezya ve Afrika'nın diğer bölgelerinden getirdikleri köleler için inşa ettikleri bu evlerde bugün, Cape Town'lu Müslümanlar yaşıyor.

Cape Town' un en ünlü caddesi olan Long Street'e 5 dakikalık bir mesafede yer alan mahalle, renkli evleriyle farklı bir mimariye sahip. Mahalle Cape Town' un kalbinde, Lion's Head tepesinin altında Long Street'e bakan dağ eteklerine kurulmuş. Kendilerine özel, okul ve ibadet yerlerini de içinde barındıran Bo-Kaap, fotoğrafçıların ve turistlerin en önemli uğrak yerlerinden biri.

Güney Afrika'nın en büyük şehri Cape Town'un gözde mahallesi Bo-Kaap'ın ünlü evleri mütevazı ama bir o kadar renkli mimariye sahip. Beyaz olarak yaptırılan Bo-Kaap evleri köleliğin kaldırılmasıyla farklı renklere boyandı. Dar sokakları birbirine bağlayan bu evler halen dönemin Hollanda mimarisinden izler taşıyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN