Arama

Çağımızın besinlerindeki gizli zehir: Trans yağ

İlkel yaşamdan modern yaşama geçilmesiyle beslenme kavramı değişmese de alışkanlıkları elbette ki değişiyor. Hazır gıdaların arttığı günümüzde de gizli bir zehir olarak tanımlanan trans yağ tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Özellikle kalp üzerinde tehdit oluşturan trans yağ beslenme düzenimizde nasıl yer almalı? Hangi yiyecekler tehdit oluşturuyor? Trans yağdan uzak durmak için neler yapılmalı? Sizler için derledik.

Sıvı ve katı yağlar hemen hemen tükettiğimiz bütün besin maddelerine ilave edilmektedir. Trans yağlar, bir çeşit doymamış yağ çeşididir. Doğada nadir bulunur, genellikle sentetik yollar ile özellikle atıştırmalık besin üretiminle kullanılan yağlardır. Kimyasal olarak sıvı yağlardan biraz farklıdır. Göze çarpan ilk bulgu ise doğal yağ olmayışlarıdır.

Trans yağlarda sıvı yağlar ana madde olarak kullanılır ancak bu yağlara ilaveten bir de hidrojen kullanılır. "Doymamış yağlar" olarak da bilinen trans yağlar, bitkisel özlü sıvı yağların "hidrojenize" adı verilen işleme tabi tutularak yüksek ısıda önce ısıtılması ve belirlenen bir noktada katılaşınca ısıtma işleminin durdurulmasıyla hazırlanır. Doğada bulunmayan bu sentetik trans yağ asitlerini maalesef vücudumuz da tanıyamaz

Trans yağ hakkında bilinmesi gereken bir diğer unsur da bu yağlar sadece sentetik olarak üretilmezler. Yani yapay trans yağlarla birlikte bir de doğal trans yağ asitleri mevcuttur. Doğal trans yağlar, bazı geviş getiren koyun, kuzu, inek gibi hayvanların işkembelerinde, süt ve etlerinde az miktarda trans yağ asidi bulunur. Bu trans yağlar doğal olarak oluşur ve yapay trans yağlarla karıştırılmamalıdır. Ayrıca hayvanların işkembesinde doğal olarak bulunan bu trans yağların insan sağlığı üzerinde kötü bir etkisi yoktur.

Ayrıca trans yağlar, yağların yüksek sıcaklıklarda sürekli olarak ısıtılması ve kızartılmasıyla da oluşmaktadır.

  • 5
  • 25
Trans yağın zararları nelerdir?
Trans yağın zararları nelerdir?

Kardiyoloji bilimi birtakım bilimsel çalışmalarda bulundu. Uzmanlar, trans yağın tüm vücuda ve özellikle kalp sağlığına olumsuz etkilerini artık net bir şekilde ortaya koydu. Yani vücuda alınan 1 gram trans yağ ile kalp hastalıkları riski yüzde 5 oranında arttığına dair net veriler tıp literatürüne girdi. Vücuda giren trans yağ kötü LDL kolesterolün artmasına; iyi ve koruyucu kolesterol olan HDL'nin düşmesine sebep olur.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN