Arama

Belirtilerine göre kanser çeşitleri nelerdir?

Çağımızın en tehlikeli, gittikçe yaygınlaşan hastalığı olan kanserin erken teşhis edilmesi, tedavi süreci için oldukça önemli. Siz farkında olmasanız da ufak gördüğünüz rahatsızlıklar kanserin habercisi olabilir. Peki, kanserin belirtileri nelerdir? Belirtilerine göre kanser türleri nelerdir?

  • 1
  • 35
AKCİĞER KANSERİ
AKCİĞER KANSERİ

Erken evrelerde teşhis edildiğinde tedavi edilebilen akciğer kanserinin en büyük nedeni sigara içmek gibi görünse de hiç sigara içmemiş kişilerde de akciğer kanseri görülebilir. Akciğer kanseri, yapısal olarak normal akciğer dokusundan olan hücrelerin kontrol dışı çoğalıp akciğer içinde bir tümör oluşturur. Burada oluşan kitle öncelikle bulunduğu ortamda büyür, daha ileriki aşamalarda ise çevre dokulara veya dolaşım yoluyla karaciğer, kemik, beyin gibi uzak oranlara yayılarak hasara yol açarlar. kciğer kanseri oldukça yaygın bir kanserdir. Tüm kanserlerin yüzde 12-16'sının, kansere bağlı ölümlerin ise yüzde 17-28'inin nedenini oluşturuyor. Üstelik hem kadın hem de erkeklerde kansere bağlı ölümlerde birinci sırada yer alıyor.

  • 2
  • 35
AKCİĞER KANSERİ BELİRTİLERİ
AKCİĞER KANSERİ BELİRTİLERİ

Geçmeyen veya giderek kötüleşen öksürük

Öksürürken kan veya kanlı balgam çıkarmak

Derin nefes alırken, öksürürken veya gülerken kötüleşen göğüs ağrısı

İştahsızlık, halsizlik, yorgunluk ve kilo kaybı

Ses kısıklığı

Nefes darlığı

Sürekli tekrarlayan veya geçmeyen bronşit veya zatürre gibi akciğer enfeksiyonlar

  • 4
  • 35
MİDE KANSERİ
MİDE KANSERİ

Dünyada en sık görülen 4. kanser türü kabul edilen mide kanserine Türkiye'den ise her yıl yaklaşık 20 bin kişi yakalanıyor. Çocukluktan başlayan bilinçsiz beslenme alışkanlığının yanı sıra; sigara- alkol tüketimini bu kanser türünü tetikliyor. Midenin herhangi bir bölgesine yerleşen ve genellikle lenf bezleri, karaciğer, akciğer gibi organlara yayılabilen mide kanseri, çeşitli nedenlerden dolayı mide mukozasında kötü huylu tümörlerin gelişmesi sonucunda gerçekleşir. Mide kanseri genellikle sinsi seyirli bir hastalıktır. Genellikle oldukça geç belirti verir ve belirtiler hastalığa özgü değildir.

  • 5
  • 35
MİDE KANSERİ BELİRTİLERİ
MİDE KANSERİ BELİRTİLERİ

Mide asidinin yükselmesi

Yemek yerken normalden daha erken fazla doymuş hissetme

Kanama ve yorgunluk

Ani göğüs ağrısı, nefes darlığı ve bacakların şişmesi

Bulantı ve yutma güçlüğü

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN