Arama

Başarılı icat ve gözlemlerin ardındaki Edison gerçekleri

Edison, öğretmeni tarafından dikkatsiz ve odaklanma sorunu yaşayan bir çocuk olarak nitelendirildi. Okuldan uzaklaştırıldı, eğitimine evde devam etti. Çocukken geçirdiği kızıl hastalığı ve orta kulak iltihabı nedeniyle işitme sorunu yaşayan Edison, evlerinin bodrumunda küçük bir kimya laboratuvarı kurdu, kendi başına bir telgraf aleti yaptı ve Mors alfabesini öğrendi. Peki, Edison'ın icatlarının arka planındaki gerçekler neydi? Tarihte bugün, elektrik ampulunu kamuya tanıtan Edison hakkındaki bilgileri derledik.

  • 1
  • 17
DİKKATSİZ VE ODAKLANAMAYAN BİR ÇOCUK
DİKKATSİZ VE ODAKLANAMAYAN BİR ÇOCUK

Hayatını bilime adamış ender isimlerden biri olan Thomas Alva Edison, 11 Şubat 1847'de Amerika'nın Ohio eyaletinde, Samuel Ogden Edison, Jr. ve Nancy Matthews Elliott'un yedinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Yedi yaşındayken ailesiyle birlikte Michigan'daki Port Huron'a yerleşti. İlköğrenimine yaşadığı bir hastalık dolayısıyla geç başladı. Öğretmeni annesine "Çocuğunuz haftanın günlerini ve çarpım tablosunu ezberleyemiyor. Hatta dikkatsiz, derslerine yeterince odaklanamıyor. Çok başarısız. Ne yaparsam yapayım anlamıyor. Algılaması çok ama çok zayıf. Nasıl söylesem? İşin kötüsü, hiçbir şey öğrenmeyecek kadar aptal ve tembel! Çocuğunuzu okuldan alırsanız isabetli bir karar vermiş olursunuz!" dedi. 3 ay devam ettiği okuldan uzaklaştırıldı.

"Eğer kişiliğimiz ölümden sonra da yaşayabiliyorsa, dünyada kazandığımız bilgiyi, anıyı ve zekayı saklaması mümkün ve mantıklıdır. Bu nedenle, ölüm dediğimiz olaydan sonra da kişiliğimiz devam ediyorsa dünyada bıraktıklarımızla ilişkiye geçmek isteyecektir. Bu kişiliğin maddeyi de etkileyeceği düşüncesindeyim; bu mantık doğruysa yeterince duyarlı bir alet yaparsam bu ilişkiyi kaydedebilirim."

  • 3
  • 17
EĞİTİMİNE EVDE ANNESİ İLE DEVAM ETTİ
EĞİTİMİNE EVDE ANNESİ İLE DEVAM ETTİ

Kanada'da daha önce öğretmenlik yapmış olan annesi, oğlunun eğitimine evde devam etti. Bilime olan ilgisi, annesinin Richard Green Parker'ın Doğal Felsefe Okulu'nu satın almasıyla başladı.12 yaşındayken bir trende gazete ve şeker satmaya başladı, aynı zamanda yük vagonlarından bir tanesinde Weekly Herald isminde haftalık bir dergi basarak bunları sattı.

1862 yılında, istasyon müdürü Mackenzie'nin çocuğunu trenin altında kalmaktan kurtarınca, müdür ona telgraf kullanmayı öğretti. Bu dönemde tasarladığı cihazlar vasıtasıyla işinde oldukça önemli başarılar kazandı. Bunlardan biri de, telgrafçı ofiste yokken, mesajlarını kaydedecek bir otomatik ses kayıt cihazıydı.

  • 5
  • 17
ÇALIŞMALARI NEDENİYLE TÜM PARASINI BİTİRDİ
ÇALIŞMALARI NEDENİYLE TÜM PARASINI BİTİRDİ

1869'da otomatik bir oy kaydetme makinasının ilk patentini aldı. Elle oylamada üyelerin oy değiştirme fırsatı vardır, elektronik sistemde buna zaman kalmaz düşüncesiyle politikacılar itiraz eder, satın alınmaz. 1867'de E. A. Callahan'ın icat ettiği teypten farklı olarak, yeni bir teyp yaptı ve buna özel bir telgraf servisi hattı bağladı. Bu çalışmaları nedeniyle tüm parasını yitiren Edison, 1869'da Boston'dan ayrılıp New York'a gitti.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN