Arama

Başarılı çocuk yetiştiren ailelerin ortak özellikleri

Ebeveynlerin öncelikleri arasında elbette çocukları yer alır. Çocuğa iman, Kur'an ve Allah'ın emirleri öğretilip, bu emirlere uyması sağlanırsa çocuk hem bu dünyada hem de ahirette başarıya ulaşır. Aileler, en önemli hedefleri olan çocukları için kendi yaşamlarında mutlu, huzurlu ve başarılı olacakları bir gelecek hazırlamaya çalışırlar. Bilim insanları ve araştırmacılar, bireyin başarılı olması adına en büyük payın ebeveynler olduğunu kabul ettiler. Bu mesele hakkında çalışan uzmanlar, başarılı çocukların ailelerini incelediklerinde ortaya ilginç sonuçlar çıktı. İşte o detaylar…

Çocuk, anne babaya bir emanettir. Onların tertemiz kalpleri, kıymetli bir cevher gibidir ve aile tarafından şekillendirilir. Çocuk bir toprak gibidir aynı zamanda. Toprağa ekeceğiniz her tohum o mahsulden başkasını size sunmayacaktır. Çocuğun meyli ne tarafa olursa çocuk o yana eğilir. Çocuğa iman, Kur'an ve Allah'ın emirleri öğretilip, bu emirlere uyması sağlanırsa çocuk hem bu dünyada hem de ahirette başarıya ulaşır.

Müslüman, emri altında bulunanlardan mesuldür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: "Hepiniz, bir sürünün çobanı gibisiniz. Çoban sürüsünü koruduğu gibi, siz de evinizde ve emriniz altında olanları Cehennemden korumalısınız! Onlara Müslümanlığı öğretmezseniz, mesul olursunuz. (Müslim)"

Çocuk yetiştirmenin birinci adımı, çocuğun şefkatli-karakterli anne-babasıyla huzurlu bir ortamda büyütülmesidir. Çocuğun mutluluğu, ebeveynin mutluluğunun önüne geçmemeli. Ancak ikisi arasında sağlıklı bir denge kurulmalıdır. Anne-baba çocuklarının, koydukları kurallara itaat etmesini beklemeli, ancak onların da kurallara itiraz hakkının olduğunu unutulmamalıdır. En etkili emirin de seçenek sunmak olduğu bilinmelidir. En önemlisi de çocuğa insani değerlerin ve empatinin öğretilmesi. İdeal insanın dünyayı değiştirmeye kendisinden başladığı bilinmeli. "Çocuğunun senin üzerinde hakkı var!" (Müslim, Sıyâm, 183)

  • 4
  • 26
Eğitimli bir çevrede yaşamak
Eğitimli bir çevrede yaşamak

İslamiyet'te çevre ve arkadaşlığa önem verilir. Ebû Hüreyre'den nakledildiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: "Kişi dostunun dini üzeredir. Bu yüzden her biriniz, kiminle dostluk ettiğine dikkat etsin." (Tirmizî, Zühd, 45; Ebû Dâvûd, Edeb,16) Çocukların arkadaşları ve sosyal hayatı yakından takip edilmeli ancak fazla müdahale edilmemelidir.

"En iyi mahallede bulabileceğiniz en ucuz evi satın almak." tavsiyesini çocuklu aileler duymuştur. Bu tavsiye tartışmalı bir görüş olsa da etkili olduğu da görüldü. Hatta bu görüşü benimseyen cesur ailelerin daha gelişmiş ülkelere göç ettikleri de biliniyor. Güney Kaliforniya Üniversitesinde sosyolog olarak görev alan Ann Owens, "Mümkün olan en iyi mahallede olmak muhtemelen çocuğunuz için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir." diyor.

  • 5
  • 26
İyi ilişkiler kurmak için rol model olmak
İyi ilişkiler kurmak için rol model olmak

Çocukları başarıya hazırlarken onları sözden çok davranışlarımızla etkileyeceğimizi unutmamak gerekir. Emrederek konuşmak yerine doğru davranışları uyguladığımız sürece çocuklarımız da bizim tavırlarımızı kendilerine uyarlayacaklardır. Disiplin ve nasihatin yumuşak ve devamlı olması halinde etkili olduğu nasihatte örnek olmanın da önemi unutulmamalıdır. Peygamberimiz de Allah'ın kelamını ilettiği kadar davranışlarıyla da örnek teşkil etmiştir.

Ebû Musa'dan nakledildiğine göre, Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: "İyi arkadaşla kötü arkadaş misk taşıyan kimse ile körük üfüren kimse gibidir. Misk taşıyan ya sana onu ikram eder yahut sen ondan (misk) satın alırsın ya da ondan güzel bir koku duyarsın. Körük üfüren kimse ise ya elbiseni yakar ya da ondan kötü bir koku duyarsın!" (M6692 Müslim, Birr, 146; Buhârî, Sayd, 31)

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN