Arama

Bahar alerjisi nedir, ne zaman başlar? Bahar alerjisi tedavisi...

Birçok kişinin vücudu çoğumuz için zararsız olan alerjenler karşısında ciddi tepkiler verebiliyor. Baharın gelmesiyle ortaya çıkan polenler duyarlı insanlar için alerjen haline geliyor. Polen alerjisi alerjik rinit, göz alerjisi ve astım olarak kendini gösteriyor. Peki bahar alerjisi nedir, ne zaman başlar? Bahar alerjisi tedavisi...

  • 1
  • 9
Bahar alerjisi nedir?
Bahar alerjisi nedir?

Bahar alerjisi; mevsimsel alerjiler arasında yer alan, daha çok polenlerin ortaya çıkmasıyla kendini gösteren ve alerjik rinit olarak da adlandırılan bir sağlık problemidir. Mevsim geçişlerinde şikayetlerin artış göstermesinin arkasında polenlerin artması vardır. Polenlerin yanı sıra; ortamdaki toz parçacıkları, akar böcekleri, küf mantarları ve hayvan türleri söz konusuysa vücut alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bu tür partikül ve polenler, alerjisi olan kişilerin burnuna yerleşerek mikrobik olmayan iltihaba yol açar.

  • 2
  • 9
Bahar alerjisi nedir, ne zaman başlar?
Bahar alerjisi nedir, ne zaman başlar?

Alerjen olarak adlandırılan ev tozu akarları, polenler, besinler gibi maddeler normal insanlar karşılaştığında herhangi bir problem yaşamaz iken alerjik kişiler bu alerjenleri kendine "tehdit" olarak algılayıp tepki gösterirler. Ve vücutta organlarda alerjik bulgular ortaya çıkar. Her yaş grubunda görülebilen alerji, genellikle genetik olduğu düşünülse de çevresel faktörlerin etkisi ile de ortaya çıkabilir. Sigara ve çevre kirliliği alerjinin başlıca nedenleri olarak görülmektedir.

Bağışıklık sistemimiz; normal olarak vücudumuzu bakteri, virüs gibi mikroplara ve zararlı maddelere karşı korur. Ancak normalde zararlı olmayan maddelere karşı bağışıklık sistemi abartılı cevaplar vermeye başlar ise alerjik reaksiyonlar görülebilir. Şöyle ki, kişinin alerji semptomları göstermesi, vücudun bağışıklık sisteminin yabancı bir maddeye yanıt vermesiyle başlamaktadır. Bunu da alerjenin giriş yerine antikor göndererek yapıyor. Alerjen ve antikor arasındaki mücadele, kanda çeşitli kimyasal maddelerin salgılanmasına yol açıyor. Salgılanan kimyasal maddeler ise alerjik hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep oluyor.

  • 4
  • 9
Bahar alerjisinin belirtileri nelerdir?
Bahar alerjisinin belirtileri nelerdir?

Burun tıkanıklığı,
Hapşırma,
Yüz bölgesinde doluluk hissi,
Sinüs ağrısı,
Burun akıntısı,
Gözlerde kaşıntı,
Hapşırma,
Damak-geniz ve burunda kaşıntı,
Koku ve tat alma duyusunda azalma,
Göz altlarında şişme, morluk.

  • 5
  • 9
Bahar alerjisi kimleri etkiliyor?
Bahar alerjisi kimleri etkiliyor?

Bahar alerjileri en çok çevresel alerjenlere karşı duyarlılığı olan kişileri etkiliyor. Bunun dışında genetik bir miras olan bahar alerjisi, ebeveynlerden çocuklara geçebiliyor. Anne veya babası alerjik olan çocuklarda alerjiye rastlanma ihtimali yüzde 30, her iki ebeveyni alerjik olan çocuklarda alerjiye rastlanma oranı yüzde 60 olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca çocuğun bahar mevsiminde doğması, erkek olması ve erken yaşlarda sigaraya maruz kalması alerji riskini artıran diğer faktörler arasında yer alıyor.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN