Arama

Ayşen Gruda’nın başarılarla dolu hayatı ve hakkında bilinmeyenler

Bir süredir yoğun bakımda tedavisi devam eden Türk tiyatro ve sinema oyuncusu 74 yaşındaki Ayşen Gruda, bugün hayatını kaybetti. Pankreas kanseri nedeniyle yaklaşık 1,5 yıldır tedavi gören Gruda, küçükten büyüğe her kesime hitap eden, yaptığı işlerle adını tekrar tekrar gönlümüze yazdıran bir isimdi. Hababam Sınıfı, Çöpçüler Kralı, Neşeli Günler, Şekerpare gibi pek çok filmde yer alan komedinin kraliçelerinden Ayşen Gruda, renkli karakteriyle hafızalarımızda yer edindi. İşte, Ayşen Gruda'nın başarılarla dolu hayatı ve hakkında bilinmeyenler...

  • 1
  • 24
AYŞEN GRUDA KİMDİR?
AYŞEN GRUDA KİMDİR?

-Hayatta idealiniz var mı?
-İdealim yok.Televizyonun taksiti bitsin, inşallah onu da alacağız.

Üç kız kardeşten ortanca olarak dünyaya gelen Ayşen Gruda, 22 Ağustos 1944 tarihinde Erman Ailesi'nin kızı olarak İstanbul, Yeşilköy'de doğdu. Babası kara tren makinistiydi. En büyük hayali, avukat olmaktı. Komedi yeteneği, çocuk yaşta Yeşilköy'deki evlerinde Ermeni komşularının taklidini yaparken ailesi tarafından keşfedildi.

Lise ikinci sınıfa giderken babası vefat etti. Geçim sıkıntısı yüzünden okulu bırakıp çalışmaya başladı. O dönemde oyunculukla tanıştı ve tiyatrolarda rol almaya başladı. İlk olarak, Tevfik Bilge ve ekibi ile turnelere çıkmaya başladı.

O henüz lisedeyken ablası Ayten Erman ise Avni Dilligil'in tiyatrosunda sahne alıyordu. O dönemler bilmese de Ayşen Gruda da tıpkı ablası gibi bir oyuncu olacaktı. Hatta daha sonra kız kardeşleri Ayben Erman da ablalarının yolunu izleyerek oyuncu oldu.

  • 4
  • 24
İLK ROLÜNÜ 1962'DE CANLANDIRDI
İLK ROLÜNÜ 1962’DE CANLANDIRDI

İlk rolü 1962 yılında "Kongre Eğleniyor" adlı vodvilde küçük bir hizmetçi rolü idi. 1977 yılında 16 senelik tiyatro hayatından sonra televizyonda bir eğlence programı içinde yayınlanan skeçte canlandırdığı "Domates Güzeli Nahide Şerbet" karakterinden sonra herkes tarafından tanındı.

Canlandırdığı rol ile hafızalara Domates Güzeli olarak kazınan Ayşen Gruda, kendisi bu durumdan hoşnut olmasa bile uzun süre bu isimle anıldı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN