Arama

Ayet ve hadislerde tavsiye edilen şifa dolu 20 yiyecek

Peygamber Efendimiz; "İnsanoğlu midesinden daha zararlı bir kap doldurmamıştır. İnsanoğluna belini doğrultacak birkaç lokma kâfidir. Mutlaka yemesi gerekirse, midesinin üçte birini yemeye, üçte birini içmeye, üçte birini de nefes alıp vermeye (havaya) bırakmalıdır" buyurarak, İslam'da sağlığın muhafazası için her türlü tehlikelerden uzak durulması emrini vermiştir. Sizin için sağlıklı bir hayat sürme adına ayet ve hadislerde geçen şifa dolu 20 yiyeceği listeledik.

Sağlımızı korumak, sıhhatli olmak sahip olduğumuz en büyük nimetlerdendir. Yeme ve içme hususunda dinimizin koyduğu prensibin başında az yemek gelir. Kur'ân'-ı Kerim ve hadisler de bu anlamda sağlıklı ve huzurlu bir hayat sürmemizi için önemli bir yol göstericidir. Çünkü dünyada ahireti kazanmanın önemli etkenlerinden biri de sıhhatle mümkündür.

"Sizlerden her kim vücutça sağlıklı, nefsinden, malından korkusuz ve huzurlu, günlük yiyeceği de yanında olarak sabahlarsa, sanki dünyanın bütün nimetleri kendisinde toplanmış gibi olur (Tirmizi zühd Hadis 2346)."

  • 2
  • 20
ÇÖREK OTU
ÇÖREK OTU

Çörek otu, özellikle soğuktan ileri gelen hastalıkların tedavisinde kullanılır. Pek çok hastalık için şifa kaynağı olarak gösterilir. Düğün çiçeğigiller ailesinden otsu bir bitkidir. Bunun susam büyüklüğündeki siyah tohumları bu adla anılır. Börek ve pasta üstlerine çeşni için konur. Bu tohumların yağı da çıkarılır.

"Ölüm dışında hiçbir hastalık yoktur ki çörek otunda onun için bir deva bulunmasın."
[Buhârî, Tıbb 7; Müslim, Selam 89, (2215); Tirmizî, Tıbb 5, (2042), 22, (2071)]

  • 3
  • 20
İNCİR
İNCİR

İncir, besleyici gıda olup hazmı kolaydır. Meyvelerin çoğundan daha gıdalıdır. Cenab-ı Hakk: "İncire, zeytine, Tûr-i Sinâ'ya ve şu emin beldeye (Mekke'ye) yemin ederim ki gerçekten biz insanı en güzel şekilde yarattık" buyurmuştur. (Tîn 1-4)

  • 4
  • 20
BAL
BAL

Bal ile alakalı olarak Cenab-ı Hakk Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurur: "Sonra meyvelerin hepsinden ye de Rabbinin sana kolaylaştırdığı (yaylım) yollarına gir." Onların karınlarından çeşitli renklerde bal çıkar. Onda insanlar için şifa vardır. Şüphesiz bunda düşünen bir (toplum) için bir ibret vardır." (Nahl, 69)

  • 5
  • 20
SÜT
SÜT

Sütün terkibinde sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, bakır kükürt ve klor gibi madeni tuzlar ile protein, şeker ve yağ gibi besinler mevcuttur. Bu bakımdan süt hem yiyecek ve içeceklerin yerini tutan iyi bir gıda maddesi ve hem de birçok hastalık için şifadır.

Cenab-ı Hakk, sütü, Kur'an- Kerim'de muhtelif ayetlerde zikretmiştir. Onlardan bir tanesinde: "Allah gökten su indirip onunla ölmüş toprağa hayat vermektedir. Kuşkusuz bunda dinlemesini bilen bir topluluk için açık delil bulunmaktadır. Sizin için sağmal hayvanlarda da kesin olarak ibret vardır. Nitekim size hayvanın karnında, besin artıklarıyla kan arasında (oluşan), içenlere lezzet veren saf süt içiriyoruz. (Nahl 65-66) buyurur.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN