Arama

Alerjiye ne iyi gelir? Bitkisel tedavi yöntemleri

Alerji, herhangi bir maddeye karşı vücutta oluşan anormal bir hassasiyet reaksiyonudur. Normalde vücudu koruyan bağışıklık sistemi, bazı insanlarda zararlı olmayan birtakım maddelere karşı aşırı hassasiyet gösterir. Alerjenler özellikle değişen hayat tarzımız, hava kirliliği kapalı ortamlarda çalışma ya da mevsim değişikliklerinde ortaya çıkar. Burun akıntısı, geniz akıntısı, boğazdaki kaşıntı, solunum yollarındaki rahatsızlıklar, astım ve alerjiye bağlı kaşıntılar, alerjinin başlıca göstergeleridir. Alerjiye iyi gelen bitkisel tedavi yöntemlerini derledik. Alerjiye ne iyi gelir? Alerjiye iyi gelen bitkiler nelerdir?

  • 1
  • 18
ALERJİYE İYİ GELEN BİTKİLER NELERDİR?
ALERJİYE İYİ GELEN BİTKİLER NELERDİR?

Alerji çok değişik nedenlerle oluşabilen bir hastalıktır. Alerjinin bir hekim tarafından uygun tedavi yöntemleriyle yapılması gerekir. Bağışıklık sistemi, vücuda giren yabancı ve tanımlanamayan bir maddeyle karşı karşıya geldiğinde bu tanımlanamayan ve yabancı maddeye rakip olacak bir antikor üreterek savunmaya geçer.

Bu nedenle alerjiye karşı savaşta en önemli konulardan biri de bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Bunun dışında bitkilerin alerji oluşumunu engellemede ve kontrol altında tutmada oldukça faydası vardır.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER

  • 2
  • 18
ISIRGAN OTU
ISIRGAN OTU

Cildinizde kızarma, döküntü, kabarma gibi alerjik belirtiler varsa, ısırgan otu çayı içmek derdinize deva olabilir. Yapılan bazı araştırmalar, ısırganla hazırlanmış çayların, alerjik nazal semptomların tedavisinde son derece etkili olduğunu ortaya koymuştur. Demlenerek içildiğinde bitkinin içinde bulunan ve alerjiye faydalı bileşenlerin suya geçmesini ve bunu içerek alerjiden kurtulmanızı sağlar. Fakat ısırganın kanı inceltici etkisi olduğundan, hassas bünyeli bir insansanız, doktora danışarak içmekte yarar var.

  • 3
  • 18
YULAF EZMESİ
YULAF EZMESİ

İçerdiği çinko, bakır, demir ve E vitamini açısından zengin olan Yulaf, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu nedenle alerjik durumlara karşı daha fazla direnç göstermemize yardımcıdır. Beta-glucan adı verilen lifler açısından zengindir. Bu lifler bağışıklığı güçlendirici ve kolesterolü düşürücü özellikler sahiptir. Kan şekeri seviyesini dengeler, antioksidandır, kalbi korur. Temizleyici özelliğe sahiptir, kan şekeri seviyesini kontrol etmenizi sağlar, sindirimi iyileştirir, çok değerli proteinler içerir ve anti-kanserojendir.

  • 4
  • 18
OKALİPTUS
OKALİPTUS

Soğuk algınlığı, öksürük, boğaz ağrısı gibi pek çok derde deva olan okaliptus ağacı yaprakları alerji tedavisinde de kullanılabilir. Okaliptus yağı öksürük, burun akıntısı gibi alerji belirtilerinden kurtulmakta etkilidir. Çay olarak düzenli içildiğinde alerjiden kurtulma görülür. İnatçı öksürük ve burun tıkanıklığında, okaliptus yağından kaynar suya dökün ve bu suyu soluyun, tıkanıklığın azaldığını, nefesinizin açılmaya başladığını fark edeceksiniz.

  • 5
  • 18
KARABİBER
KARABİBER

Solunum yollu alerjiniz başladığında, hemen mutfak dolabınızdan karabiberle balı çıkarıp karıştırıp yiyin. Bu karışımın düzenli tüketilmesi, nazal yoldan gelişen alerjilerden kısa sürede kurtulmanızı sağlayacaktır.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN