Arama

Akdeniz'den gelen yeni beslenme şekli: Slow Food

Hayatın günlük koşuşturması içinde bazen çabucak karnımızı doyurmak, işimize ya da yetişeceğimiz yere bir an önce varmak derdindeyiz. Bu sebeple fast food ürünlerini yemek tercihimizin ilk sırasına koyuyoruz. Akdeniz'den doğan bir akım, bize bilinçli yemek yemeyi, kendi milli besinlerimizi tüketmeyi hatırlattı. Dünyada unutulan beslenme alışkanlığını yeniden getiren Slow Food akımını sizler için inceledik.

  • 1
  • 25
Slow Food nedir?
Slow Food nedir?

Slow Food, Fast Food konseptinin hem kelime anlamı, hem de arkasında yatan felsefe itibarıyla tam zıttını teşkil ediyor. 'Yavaş Yemek' anlamına gelen bu akımın merkezinde bölge kavramı yer alıyor.

Bir başka deyişle, hareketin temelinde bir bölgenin coğrafyasına ait, lokal ürünler kullanmak ve dışarıdan, hazır ürün almamak Slow Food'un temel özelliği. Bu da geleneksel yemek kültürünün korunmasını sağlıyor.

Yani ortaya çıkan ürün; o bölgeyi etkileyen doğal faktörler (toprak, su, bitki örtüsü gibi) ile bölgeye tarımsal özelliğini veren insan faktörünün birleşiminden oluşuyor.

Bu noktada insan, ürünlerin ekim, yetiştirilme ve pişirilme teknikleri ve uygulamalarında etken rolü üstleniyor.

Her coğrafyanın çevresel özellikleri ve insanının geçmişi, kültürü farklı olduğundan Slow Food akımına göre ortaya çıkan her tarımsal ürün baştan sona benzersiz ve özel.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN