Arama

15 soruda marketlerin tüketiciye kurduğu tuzaklar

Tüketim çılgınlığının en fazla yaşandığı şimdilerde, günlük ihtiyaçlarımız için sık sık uğradığımız duraklardan biri de marketlerdir. Bizler her ne kadar ihtiyaç doğrultusunda marketlerin yolunu tutsak da endüstriyel araştırmalar, süpermarketlerde yapılan alışverişlerin yaklaşık yüzde 55'inin önceden planlanmamış olduğunu gösteriyor. Yani biz, ihtiyaçlarımız dışında da birçok şey alarak marketlerden ayrılıyoruz. Öyle ki evdeki hesabı bir türlü çarşıya uyduramıyoruz. Müşteri olarak tek suçlu biz miyiz? Yoksa süper marketlerin iç yüzünde bizi avucuna alan büyük tehlikeler mi var?

Bir süpermarketin her tarafı, ürünlerin nereye yerleştirildiğinden tutun da ortamda çalan müziğe kadar, müşterileri çok, daha çok ve daha çok şey satın almaları için cesaretlendirme üzerine planlanmış. Müşteri için bu durum sıklıkla; besin değeri düşük, pahalı ve sonucunda besinlerin ziyan olması potansiyelini barındıran bir alışveriş anlamına geliyor. Süpermarketlerin arka planında olanların farkında olmak sizi tuzaklara karşı koruyacaktır. İşte, sorularıyla beraber marketler hakkında dikkat etmeniz gerekenler…

  • 2
  • 17
MARKET MÜZİKLERİ ALIŞVERİŞİ ETKİLER Mİ?
MARKET MÜZİKLERİ ALIŞVERİŞİ ETKİLER Mİ?

Süpermarket müzikleri, kendi içinde başlı başına birer sanat. Araştırmalar gösteriyor ki yüksek sesli müzik marketin daha hızlı gezilmesine neden oluyor ve bu mağazaların hiç de istemediği bir durum. Bunun yanı sıra, düşük tempolu müzikler insanları daha yavaş gezmeye ve daha çok alışveriş yapmaya teşvik ediyor. Klasik müzikler ise insanları daha pahalı ürünler almaya yönlendiriyor.

  • 3
  • 17
MARKETLERİN GİRİŞLERİ NEDEN SOLDAN OLUR?
MARKETLERİN GİRİŞLERİ NEDEN SOLDAN OLUR?

Genelde süpermarketlerin girişleri solda olur ve mağaza içinde trafik soldan sağa akar. Mağaza içinde soldan sağa olan bu trafik, yüzde 70-90 oranında sağ elini kullanan popülasyonun kendisini daha doğal hissetmesini sağlar ve bu durum yapılan alışveriş miktarını arttırır. Bu durum aynı zamanda insanları koridorlar arasında zikzak çizmeye yönlendirir.

  • 4
  • 17
ÇİÇEKLER NEDEN MARKETİN GİRİŞİNDE BULUNUYOR?
ÇİÇEKLER NEDEN MARKETİN GİRİŞİNDE BULUNUYOR?

Eğer bir süpermarkette çiçek satılıyorsa, bu çiçekler genelde giriş kısmında konumlandırılır ve bunun aslında birçok amacı vardır. Müşteriler bu sayede ilk olarak çiçek gibi çok da gereği olmayan ürünlerle alışveriş sepetlerini doldurur. İkinci olarak da alışveriş sepetinde çiçek görmek ruh halinizi iyileştirir ve mutlu müşteriler daha çok alışveriş yaparlar.

  • 5
  • 17
FIRINLAR NEDEN GİRİŞE YAKINDIR?
FIRINLAR NEDEN GİRİŞE YAKINDIR?

Girişe yakın reyonlardan birini de genellikle fırın veya şarküteri ürünleri oluşturur. İştah açıcı kokular acıkmanıza neden olur ve alışverişte daha çok şey alırsınız.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN