Arama

Zaferler ayı: Ağustos

Ağustos ayı, tarihi açıdan ele aldığımızda diğer aylara nasip olmayan bir yönüyle karşımıza çıkar. Bu ay içinde Anadolu'nun kapılarını Türklere açan Malazgirt Savaşı, 15. yüzyılın taktiksel anlamda en önemli savaşlarından kabul edilen Otlukbeli Savaşı, Memlükler'in tarih sahnesinden çekilmesini sağlayan Mercidabık Savaşı'na kadar pek çok zafer kazanıldı.

Sesli dinlemek için tıklayınız.
Zaferler ayı: Ağustos

Tarihimizin içerisinde bazı zaman dilimleri diğerlerine nazaran daha çok öne çıkar. Ağustos ayı, gerçekleşen zaferler sebebiyle Türk ve Müslüman tarihinde unutulmayacak, eşsiz hadiselerin vuku bulduğu zaferler ayıdır.

Bu ay içerisinde Malazgirt Savaşı , Otlukbeli Savaşı, Çaldıran Savaşı, Mercidabık Savaşı, Mohaç Savaşı, Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz zaferleri kazanıldı, Belgrad ve Kıbrıs fethedildi.

(X) GÖNÜL COĞRAFYAMIZ

MALAZGİRT SAVAŞI

26 Ağustos 1071 tarihinde Muş'un Malazgirt ovasında gerçekleşen ve Selçukluların hakimiyetiyle nihayete eren Malazgirt Savaşı, hem Anadolu'nun İslamlaşma sürecini başlattı hem de Türklere Anadolu'nun kapılarını açtı.

◾ Sultan Alparslan'ın dirençli yapısı ve savaş taktiği ile kendisinden kat kat fazla olan Bizans ordusunu mağlup ettiği savaşın sonucunda Anadolu, İslam hamuru ile mayalanmaya başladı.

(X) MALAZGİRT ZAFERİ TARİHİ HAKKINDA 10 BİLGİ

Malazgirt Savaşı'nın sonunda Bizans İmparatoru Romen Diyojen bir hafta süren bir esaret hayatı yaşadı. Bu süreçte kendisine iyi davranıldı ve bir antlaşma neticesinde İstanbul'a gönderildi.

Haçlı Seferleri'nin başlamasına ve Anadolu'nun bir harp meydanına dönüşmesine dolaylı yoldan sebep olan Malazgirt Savaşı, milletimizin tarihteki en önemli zaferlerinden biridir.

MOHAÇ MEYDAN SAVAŞI

Tarihin en kısa süren meydan savaşı olarak da bilinen Mohaç, Osmanlı İmparatorluğu ile Macar Krallığı arasında gerçekleşti. Kanuni Sultan Süleyman'ın en bilinen harbidir.

Top gücü ile birbirine zincirlenmiş olan Macar şövalyelerini bertaraf eden Sultan Süleyman, savaşın ardından Macar topraklarının ekseriyetine sahip oldu.

(X) MOHAÇ MEYDAN SAVAŞI TARİHİ

29 Ağustos 1526 tarihinde gerçekleşen ve Osmanlıların Avrupa kıtasında kazandıkları en önemli savaşlardan olan Mohaç'ın neticesinde, Osmanlı'ya direnen Hristiyan birliği parçalanmaya başladı.

◾ Harp sonunda artık Osmanlı merkezli bir Avrupa düşüncesi doğdu. Avrupalılar bu tarihten itibaren 1683'e kadar Osmanlı Devleti karşısında tutunamadı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN