Arama

Yavuz Sultan Selim geçilmez çölü nasıl geçti?

Doğu'ya yaptığı fetihlerle ve kişiliğiyle Osmanlı Devleti'nin en önemli padişahlarından biriydi Yavuz Sultan Selim. Çok iyi at biner ve kılıç kullanırdı. Ok atmada ve yay çekmede ise adeta ustaydı. Şehzadelik yıllarında çok iyi eğitimlerden geçen Yavuz, "geçilemez" denilen Sina Çölü'nü 13 günde aştı! Yavuz Sultan Selim Han'ın 498'inci ölüm yıldönümünde rahmetle yâd ediyoruz.

  • 1
  • 16
İLK OSMANLI HALİFESİ
İLK OSMANLI HALİFESİ

Osmanlı Devleti'nin 9'uncu padişahı ve 74'üncü İslam halifesi Yavuz Sultan Selim, 10 Ekim 1470'de doğdu. Babası Sultan İkinci Bayezid, annesi Gülbahar Hatun'dur.

Yavuz Sultan Selim; Osmanlı'nın en meşhur, en başarılı ve en ilginç yaşam öyküsüne sahip padişahlarından biridir. Fatih Sultan Mehmet'in torunudur. Dedesi onu çok sevdi ve dizinin dibinden ayırmayıp eğitimiyle bizzat ilgilendi. 8 yıl tahtta kalan Yavuz, bu süre içinde Osmanlı'nın topraklarını tam iki buçuk katına çıkarttı. Bu yönüyle tarihe kırılması imkansız bir rekora imza attı.

  • 2
  • 16
SEKİZ YILA SEKSEN YIL SIĞDIRDI
SEKİZ YILA SEKSEN YIL SIĞDIRDI

Yavuz Sultan Selim, tahta çıkış şekliyle olduğu kadar küpesiyle de Osmanlı'nın sıra dışı padişahlarından biriydi. Ordusuyla zamanın ve mekânın şartlarını sonuna kadar zorlayan bir idealist olan Yavuz Sultan Selim padişahların bile hayran olduğu bir padişahtı. Geceleri 4 saatten fazla uyumaz, Arapça, Farsça ve Tatarca bilirdi. Çok iyi ok kullanan Yavuz, Osmanlı'daki ilk halifedir.

Şehzade Selim, Trabzon'da devlet işlerinin yanında, din ve fennî ilimle uğraşır, büyük âlim Mevlâna Abdülhalim Efendi'nin derslerini takip ederdi. Trabzon'u çok güzel idare eden Şehzade Selim bu arada komşu devletlerle de ilgilendi.

Devlet hayatının bu ilk safhasında bile Müslümanlara hayranlık ve rahatlık; düşmanlara ise, müheykel endamı ve müthiş iradesi ile korku ve dehşet vermişti.

  • 3
  • 16
ÖYLE BİR HAZİNE BIRAKTI Kİ
ÖYLE BİR HAZİNE BIRAKTI Kİ

Yavuz Sultan Selim 8 sene süren taht ömrüne inanılmazları sığdırdı. Öldüğünde ise oğluna eşsiz bir hazine bırakmıştır. Mısır seferinden öyle bir ganimetle dönmüştür ki altınları koyacak hazine olmadığından yeni hazine odaları yapılmıştır. Aynı zamanda Yavuz Sultan Selim, Mekke'deki Kutsal Emanetleri İstanbul'a taşıyan padişahtır. Bu konuda bir hikaye de vardır...

  • 4
  • 16
TEK VARİS
TEK VARİS

Yavuz Sultan Selim öldüğünde geride tek varis bırakan ender padişahlardan biridir. Bunun yanında Osmanlı'daki tek eşli olan yegane padişahtır. Kanuni'ye Kızmış Yeri gelmişken oğlu Süleyman ile ilgili anlatılan bir rivayeti de verelim. Yavuz Sultan Selim, oğlu Süleyman'ı (Kanuni Sultan Süleyman) sarayın şık kıyafetleri içinde görünce "Bre Süleyman anana ne bıraktın" diyerek kızmıştır.

  • 5
  • 16
KÜPE TAKAR MIYDI ?
KÜPE TAKAR MIYDI ?

Yavuz'la ilgili ilginç bir noktada Osmanlı'daki tek sakalsız padişah olmasıdır. Kendisini Yeniçeri olarak gördüğü için sakal bırakmamıştır. Kulağındaki küpe için de bir çok efsane üretilmiştir. Ancak bazı tarihçiler Yavuz Sultan Selim'in küpe takmadığını öne sürmektedir. Buna karşılık Yavuz, "küpeli padişah" olarak tarihte önemli bir yer edinmiştir.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN