Arama

Tarihteki ilk telefon görüşmesi nasıl yapıldı?

Telefonu icat eden Graham Bell, yıllar evvelinde bugün 10 Mart 1876 tarihinde, ilk telefon görüşmesini yardımcısı Mr. Watson ile yaptı. Peki, bu telefon görüşmesi nasıl gerçekleşti, arkasında yatan hikaye ne? İşte sizlerle…

  • 1
  • 10
Telefonun mucidi Graham Bell'in ilk cümlesi ne olabilir?
Telefonun mucidi Graham Bell’in ilk cümlesi ne olabilir?

📌Günümüzde akıllı telefonlar hayatımızın merkezi konumunda…Telefonla yaptığınız ilk görüşmeyi hatırlıyor musunuz? Muhtemelen 'alo' ile başlayan kelimenin ardından hangi cümleyi kurmuşsunuzdur? Peki ya yıllar öncesine gidecek olursak telefonun mucidi sevgili Graham Bell'in ilk cümleleri ne olabilir?

Kim, neyi, nasıl icat etti?

  • 2
  • 10
Bell'in telefonu icat etmekteki asıl amacı neydi?
Bell’in telefonu icat etmekteki asıl amacı neydi?

📌Telefonun mucidi olan Alexander Graham Bell'in ilk olarak yola çıkışı telefonu bulmak değilmiş. Graham Bell'in annesi doğuştan işitme engelliymiş ve dedesi ile babası yıllarını işitme engellilere adamış.

Osmanlı'nın iletişimini sağlayan ilk telefon şirketi

  • 3
  • 10
Yola farklı amaçlarla çıkarken bambaşka bir icadın kapısını aralamış
Yola farklı amaçlarla çıkarken bambaşka bir icadın kapısını aralamış

📌Bu sebeplerle işitme engelli kişilerin duyabilmeleri üzerine yoğunlaşan Graham Bell, işitme engellilerin sessizliğini ortadan kaldırmaya çalışırken amacına ulaşamamış fakat bambaşka bir icadın kapısını aralamış Bell, şahsi idealini gerçekleştiremese de insanlığa çok büyük bir hizmette bulunarak adeta uzakları yakın eden telefonu icat etmiş.

📌İsteğini başaramayan Graham, her gün yeni bir özelliğe kavuşan telefonla birbirinden kilometrelerce uzaktaki insanların iletişime geçmelerini sağlayarak özlemleri 'ses'te eritmiş. Ancak kendi icat ettiği telefonun bu günkü halini ve kullanış amaçlarını tahmin edememiştir muhakkak.

  • 5
  • 10
Bell çalışmaları boyunca ne tür faaliyetlerde bulundu?
Bell çalışmaları boyunca ne tür faaliyetlerde bulundu?

📌İngiltere'den dönen Bell, Boston Üniversitesi İnsan Sesi Fizyolojisi dalı profesörlüğüne getirilmiş. Bundan sonra Bell, kuramsal bilgilerini teknik destekle yaşama geçirmeye ve işitme engelliler için duymalarını sağlayacak aletler yapmaya girişmiş.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN