Arama

Sultan II. Abdülhamid'in Amerika'ya hediye ettiği albümler

"Her fotoğraf bir fikirdir" diyen II. Abdülhamid, hükümdarlığı boyunca ülkesinin çeşitli alanlardaki gelişimini görmek için fotoğraflardan da yaralanmıştı. Bu amaçla binlerce fotoğraf çektirmiş ve sonunda bu fotoğraflardan "Yıldız Albümleri" ya da "II. Abdülhamid Albümleri" adıyla anlan çok önemli bir görsel arşiv oluşturmuştu. Peki Sultan II. Abdülhamid'in 1893'te Amerika Ulusal Kütüphanesi'ne 1819 fotoğraftan oluşan büyük bir fotoğraf albümü hediye ettiğini biliyor muydunuz? İşte sizler için bu albümden fotoğrafları derledik.

"Her fotoğraf bir fikirdir" diyen II. Abdülhamid, hükümdarlığı boyunca ülkesinin çeşitli alanlardaki gelişimini görmek için fotoğraf sanatından da yararlandı.

Bu amaçla binlerce fotoğraf çektirmiş ve sonunda bu fotoğraflardan "Yıldız Albümleri" ya da "II. Abdülhamid Albümleri" adıyla anlan çok önemli bir görsel arşiv oluşturdu.

II. Abdülhamid, bu fotoğraflardan hem ülkesinin gelişimini takip etmek amacıyla hem de kendisi ve ülkesiyle ilgili olarak uluslararası alanda yaratılmaya çalışılan olumsuz propagandalara karşı koymak amacıyla yararlanmıştı.

Bu amaçla 1893 yılında Washington'da bulunan Kongre Kütüphanesi'ne 51 albüm içerisinde 1819 fotoğraf bulunan büyük bir fotoğraf albümü göndermişti.

Albümde yer alan fotoğraflar, Batılıların görmek istediği "oryantalist" bir Osmanlı değil, II. Abdülhamid'in gerçekleri gösterdiği "modern" bir Osmanlı Devleti'ydi.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN