Arama

Sultan Abdülhamid’in “Hamidiye” adını taşıyan hizmetleri

Sultan II. Abdülhamid dünyanın en buhranlı döneminde tahta çıkmış bir padişah. Buna karşın Devlet-i Aliyye'nin yükselmesi için eğitim, bilim, sanat, sanayi ve teknoloji alanlarında pek çok atılımda bulunmuş; okullardan camilere, hastanelerden fabrikalara kadar sayısız eser yaptırmıştı. Bu eserlerin büyük çoğunluğu günümüze kadar ulaşmayı başardı. Sultan Abdülhamid'in "Hamidiye" adını taşıyan hizmetlerini derledik.

  • 1
  • 25
YILDIZ HAMİDİYE CAMİİ
YILDIZ HAMİDİYE CAMİİ

Sultan II. Abdülhamid'in miras bıraktığı en önemli eserlerin başında Yıldız Hamidiye Camii gelir. Beşiktaş'ta Yıldız Sarayı yolu üzerinde yer alan ve devrinin simge yapılarından birisi olan Yıldız Hamidiye Camii, 1885-1886 yıllarında inşa edildi.

  • 2
  • 25
OSMANLI’DA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BİR YAPI
OSMANLI’DA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BİR YAPI

Osmanlı mimarisinde eşi benzeri olmayan bir yapı olan Yıldız Hamidiye Camii, Cuma namazı, bayram namazı ve önemli dini günlerde güvenlik sebebiyle Beşiktaş'tan uzakta bulunan camilere girmekten hoşlanmadığı için Yıldız Sarayı yanına kuruldu. Yıldız Hamidiye Camii inşa edildikten sonra, saltanatının sonuna kadar çok gösterişli Cuma Selamlıklarına sahne oldu.

  • 3
  • 25
ABDÜLHAMİD’E YÖNELİK SUİKAST BURADA GERÇEKLEŞTİ
ABDÜLHAMİD’E YÖNELİK SUİKAST BURADA GERÇEKLEŞTİ

Yıldız Hamidiye Camii, tarihe Ermeni Suikastı olarak geçen önemli bir olaya da şahitlik etmişti. Ermeni teröristler 21 Temmuz 1905'teki Cuma Selamlığı'nda Sultan II. Abdülhamid'e karşı bombalı bir suikast tertip etmişler; sultanın kurtulduğu patlamada 26 kişi hayatını kaybetmiş, 58 kişi yaralanmış, 17 araba ile 20 at da parçalanmıştı.

  • 4
  • 25
YILDIZ CAMİİ HAMİDİYE ÇEŞMESİ
YILDIZ CAMİİ HAMİDİYE ÇEŞMESİ

Beşiktaş'ta Yıldız Hamidiye Camii'nde bulunan saat kulesinin, camiye doğru sağ tarafında bulunur. Fransa'da dökülen yeşil renkli Hamidiye Çeşmesi, Sultan II. Abdülhamid Han tarafından 1900 tarihinde dünyaca ünlü Val d'Osne'ye yaptırılmıştı.

  • 5
  • 25
ABDÜLHAMİD ÇEŞMENİN TASARIMINI BİZZAT KENDİSİ YAPTI
ABDÜLHAMİD ÇEŞMENİN TASARIMINI BİZZAT KENDİSİ YAPTI

Çeşmenin ön tarafında Sultan II. Abdülhamid Han'ın tuğrası bulunur. Yıldız Camii'nin avlusunda dünyanın en kıymetli döküm şaheserlerinden biri olan ve Sultan II. Abdülhamid'in zekâsının tezahürü olarak yer alan çeşmeyi, II Abdülhamid önce, ahşaptan kendi eliyle yapmış, daha sonra da devrin en seçkin dökümhanesinde bizzat sipariş vermişti.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN