Arama

Sultan Abdülhamid'in Cuma Selamlığı

Cuma Selamlığı geleneği, Türk İslam kültürünün sayılı törenlerinden biriydi ve Osmanlı Devleti'nde de asırlar boyu uygulandı. Osmanlı sultanları, Selamlık merasimi için özenle hazırlanır ve merasime vaktinde gitmeye önem verirlerdi. O sultanlardan biri de Sultan II. Abdülhamid'di. Abdülhamid'in Cuma Selamlığı merasimine dair detayları ve Hamidiye Camii'ne girişi sırasında çekilen görüntüleri sizlerle buluşturuyoruz.

  • 1
  • 20
CUMA SELAMLIĞI YILDIZ SARAYI’NDA GERÇEKLEŞİRDİ
CUMA SELAMLIĞI YILDIZ SARAYI’NDA GERÇEKLEŞİRDİ

Osmanlı kültürünün sayılı törenlerden biri olan Cuma Selamlıkları, Sultan II. Abdülhamid döneminde Yıldız Sarayı'nda bulunan Hamidiye Camii'nde gerçekleşirdi.

Abdülhamid, Selamlığa vaktinde çıkmaya daima özen gösterirdi. Onun Hamidiye Camiine girişi, Rus arşivlerinde de yer almıştı.

Abdülhamid'in Hamidiye Camii'ne girişini izlemek için tıklayın.

  • 3
  • 20
OSMANLI SULTANLARI MERASİMLE CAMİYE GİDERLERDİ
OSMANLI SULTANLARI MERASİMLE CAMİYE GİDERLERDİ

Osmanlı döneminde, padişahların cuma namazlarını kılmak üzere, merasimle camiye gitmelerine Cuma Selamlığı adı verilirdi.

Padişahlar, başta Ayasofya olmak üzere Süleymaniye, Bayezid, Sultan Ahmed ve Eyüp Sultan gibi büyük camilere merasimle gider ve cuma namazlarını eda ederlerdi.

  • 5
  • 20
PADİŞAHLIK VE İSLAM HALİFELİĞİNİN ALAMETİ
PADİŞAHLIK VE İSLAM HALİFELİĞİNİN ALAMETİ

Osmanlı padişahlarının katıldıkları sayılı törenlerden biri olan Cuma Selamlığı, padişahlığın ve halifeliğin alameti sayıldı.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN