Arama

Shakespeare’in Osmanlı’ya karşı savaşan komutanı!

Othello, William Shakespeare'in yazdığı trajedilerden biri olmasının yanı sıra oyunun da baş erkek kahramanıdır. Mağripli bir komutan ile Venedikli bir kızın aşklarının trajediye dönüşen hikayesini anlatır. Aslında Othello, Türklerle savaşan Venedik koloni ordusunun komutanıdır. Osmanlı'ya karşı Kıbrıs'ı korumakla görevlendirilmiştir! İşte Shakespeare'in Osmanlı'ya karşı savaşan komutanı ve eserin arka planındaki detaylar...

  • 1
  • 10
Osmanlı'daki ilk çevirmenler
Osmanlı'daki ilk çevirmenler

Othello, 1930'lu ve 1940'lı yıllarda Türkiye'de taşra şehir ve kasabalarında gezgin çadır ve halk tiyatrolarında yaygın olarak Arabın İntikamı adıyla temsil edilmiştir. Darülbedayi'nin ilk öğrencilerinden biri, Kâmil Rıza, öteki adıyla Othello Kâmil, yıllar boyunca gezici kumpanyasıyla Anadolu'yu dolaşıp Othello oynamıştır.

Shakespeare'in tiyatro yapıtlarının Osmanlı'daki ilk çevirmenleri Kütahyalı Hasan Bedrettin Paşa ile arkadaşı Manastırlı Mehmet Rıfat'tır.

Osmanlı'nın ilk tiyatro mektebi: Darülbedayi

  • 2
  • 10
Hamlet'ten hemen sonra yazılmış bir tragedya
Hamlet'ten hemen sonra yazılmış bir tragedya

Othello kaynağını Giovanni Battista Giraldi Cinthio'nun, 100 tane masalın bir araya gelmesinden oluşan Boccacio'nun Decameron tarzındaki bir eseri olan "Gli Hecatommithi"'daki (1565) "Un Capitano Moro" masalından alır. Hamlet'ten hemen sonra yazılmış bir tragedyadır.

Othello'nun konusu, yıllarca Venedik devletinin hizmetinde savaşmış, Mağripli bir komutan ile Venedikli bir kızın aşklarının trajediye dönüşen hikayesini anlatır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

  • 3
  • 10
Oyun dört ana karakter etrafında döner
Oyun dört ana karakter etrafında döner

Oyun dört ana karakter etrafında döner: Othello, karısı Desdemona, muhafız komutanı Cassio ve güvendiği akıl hocası Iago. Othello Kıbrıs'taki Venedik koloni ordusunun Osmanlılarla savaştığı dönemde saygı duyulan Mağrip kökenli bir komutandır. Halk ve ileri gelenler tarafından çok sevilen bu komutan Desdemona'ya âşık olur.

  • 4
  • 10
Shakespeare trajedisi
Shakespeare trajedisi

Şehrin ileri gelenlerinden birinin kızı olan Desdemona da Othello'yu sevmektedir. Önceleri saygı duyulan Othello'nun arkasından bu Mağribi beyaz evliliği sonucu birçok dedikodu çıkar. Her şeye rağmen evlenen Othello ve Desdemona'nın mutlulukları halkın dedikoduları ve Iago'nun kötülükleriyle bir trajediye döner.

  • 5
  • 10
Othello Osmanlı'ya karşı Kıbrıs'ı korumakla görevlendirilir
Othello Osmanlı'ya karşı Kıbrıs'ı korumakla görevlendirilir

Othello, Düka tarafından Osmanlı saldırısına karşı Kıbrıs'ı korumakla görevlendirilir.

Oyunun tümü Kıbrıs'ta geçer. Osmanlı donanmasının Kıbrıs'a yaklaştığı haberi alınınca, Othello, adayı savunmak üzere hemen oraya gönderilir.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN