Arama

Rasim Özdenören'in dilinden "Çapraz İlişkiler"

Rasim Özdenören, "Çapraz İlişkiler" adlı eserinde Batı kültürünün baskısı ile insanların nasıl çaresiz bırakıldığı gibi birçok sosyal değişim konularına değinir. Hem birey hem de toplumda olan bu değişimlerin dünyamızı nasıl farklılaştırdığını etkili açıklamalarıyla okuyucuya sunar. İnsana, modern yaşamın normalleştiriği her şeyi ve bugüne kadar değişen her unsuru sorgulatır.

🔸 "Batı ile Doğu'nun şu anda izledikleri siyaset, halen nüfuzları altında tuttukları ülkeleri nüfuzları altında tutabilmek için neler yapabilecekleri hususuna dayanıyor."

Rasim Özdenören

Edebiyatın unutulmaz eserlerinden çarpıcı 40 alıntı

🔸 "İçleriyle dışları birbirinden farklıdır, böyle görünmek 'gerektiği' için böyle davranırlar."

Rasim Özdenören

🔸 "Maksat lâf üretmekse, doğrusu kimsenin kimseden geri kaldığı yok."

Rasim Özdenören

Dünya edebiyatından 100 alıntı

🔸 "Eğer bir ülke içinde huzur ortamı varsa, ekonomilerini silah üretimine dayandırmış ülkeler, bu huzuru bozmak, ortalığı karıştırmak için ellerinden geleni arkalarına bırakmamaktadırlar. Gene o kadar ki, ideoloji sömürücülüğü bizzat bu süper silah tüccarları tarafından yürütülmektedir. Çünkü dünyada gerçekten bir barış ortamı kurulacak olsa, bu ortam herkesten önce süper silah tüccarlarının çıkarlarını zedeleyeceğinden duruma herkesten önce onlar karşı çıkacaktır. Nitekim şimdiye kadarki uygulamalar bu ifademizi doğrulayacak mahiyettedir."

Rasim Özdenören

🔸 "ABD, İran İslâm Devrimi ile orada sadece geniş bir pazar değil, aynı zamanda bir karakol da kaybetmişti."

Rasim Özdenören

Ünlü yazarlardan gönül hakkında 20 alıntı

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN