Arama

Osmanlı'ya ait bilinmeyen 12 antika

Yavuz Sultan Selim'in hançerinin ön yüzündeki harflerin rakam değerinin 66 olduğunu ve bu sayının, Allah sözcüğünün ebced değeriyle aynı olduğunu biliyor muydunuz? Ya da Sultan Abdülmecid döneminde yapılan zümrütlü askının, Surre Alayı ile Hz. Peygamber'in kabrine gönderilmek için yapıldığını? Sizler için, Osmanlı'ya ait bilinmeyen 12 antika eseri derledik.

  • 1
  • 19
KUTSAL EMANETLER KUTUSU
KUTSAL EMANETLER KUTUSU

Yavuz Sultan Selim'in 1517'de, Mısır'ı fethinden sonra, kutsal emanetler İstanbul'a, Topkapı Sarayı'na getirilmiş hilafetin törensel bir göstergesi olarak korunmuştur.

Hz. Muhammed Aleyhisselam'ın Medine-i Münevvere'deki kabrinden alınan toprağın saklı olduğu bu mücevher kutusunun üzerindeki desenler, kabartma ve kazıma tekniğiyle levhalara işlenmiştir. Bugün tüm kutsal emanetler, Topkapı Sarayı Hırka-i Saadet Dairesi'nde korunmakta ve sergilenmektedir.

  • 2
  • 19
PADİŞAH MATARASI
PADİŞAH MATARASI

Osmanlı dönemi minyatür ve resimleri incelendiğinde, bu mataraların padişahların içme suyu için yapıldığını ve daima padişahın yanında yer alan çuhadarağa tarafından taşındığını düşünülmektedir. Sekizgen şeklindeki bu mataranın alt ve üst kısımları altın, orta bölümü ise kuvarstır.

  • 3
  • 19
ALTIN BEŞİK
ALTIN BEŞİK

Osmanlı döneminde, yeni doğan şehzade için sarayda üç ayrı beşik ısmarlanır, bunlardan biri padişah, diğerleri valide sultan ve sadrazam adına hazinedarbaşı tarafından yaptırılırdı. Doğumu müjdeleyen haberciler ödüllendirilir, başta padişah olmak üzere bebeği görmeye gelenler hediyelerini sunarlardı.

Eserin tüm dış yüzeyi altın plakalarla kaplıdır. Yan kısımlarına, altından ajur tekniğinde kabartma motiflerin bulunduğu plakalar döşenmiştir.

  • 4
  • 19
ŞAMDAN
ŞAMDAN

Osmanlı'da aydınlatmanın önemli bir ögesi olan şamdanların geçmişi ilk çağlara dayanır. Aydınlatmanın dışında estetik tasarımlarıyla dekorasyonun da önemli bir ögesi olan şamdanlar, çeşitli boylarda çalışılmıştır. Sarayda kullanılan veya Hz. Muhammed'in kabrine gönderilenler ihtişamıyla aynı zamanda zenginliğin de sembolüdür.

  • 5
  • 19
TOPKAPI HANÇERİ
TOPKAPI HANÇERİ

Topkapı Hançeri, Sultan I. Mahmud tarafından Nadir Şah'a hediye olarak yaptırılmıştır. Bu özel yapım hediye şaha iletmek üzere yola çıkarıldığı sırada şahın ölüm haberi alınmış, bu nedenle hediye tekrar Hazine'ye geri getirilmiştir.

Altın üzerine mıhlanmış elmaslar ve iri zümrütlerden oluşan hançerin kabzasının tepesinde G. Clarke markalı bir saat bulunmaktadır.

Topkapı filminin 1964 yılında çekilmesinden sonra, eser "Topkapı Hançeri" olarak ün kazanmıştır.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN