Arama

Osmanlı'nın nefes aldıran mesire alanları

Geçmiş dönemlerde insanlar, günlük hayatın çeşitli yorgunluklarından kurtulmak için yollar aramışlardır. Osmanlı toplumunda bu ihtiyaç mesire alanlarıyla giderilmişti. Bu nefes aldıran alanlar, halk tarafından özellikle bahar ve yaz aylarında yoğun bir şekilde ziyaret edilirdi. Gündelik hayatının beğenilen ve kolay gerçekleşebilen bu gezileri, hem halk, hem padişah ve çevresi tarafından sevilirdi. Çamlıca, Kağıthane, Fenerbahçe, Kavacık, Sadabad ve Beykoz gibi mesire alanları Osmanlı halkının nefes aldığı alanlardı. İşte Osmanlı'nın mesire alanlarına ait az bilinen fotoğraflar...

Osmanlı'nın kuruluş devirlerinden itibaren insanlar, yaptıkları her eserin yanında bağ ve bahçe yapmayı, mesire yerleri tanzim etmeyi ihmal etmemişti.

İstanbul'un ve diğer büyük şehirlerin kenarlarında yeşil ve özellikle de güzel manzaralı alanlar, halk arasında oldukça sevilirdi. Buralar, bahar ve yaz aylarında yoğun bir şekilde ziyaret edilirdi.

Gündelik hayatının beğenilen ve kolay gerçekleşebilen bu gezileri, hem sıradan halk, hem padişah ve çevresi tarafından sevilirdi.

Hemen hemen her padişahın Çamlıca, Kağıthane, Fenerbahçe, Kavacık ve Beykoz gibi sevdiği mesire yerleri vardı. Bu tercihler, mesire yerlerine popülerlik kazandırır, oradaki doluluk oranını belirlerdi.

Osmanlı döneminde mesire halkın nefes aldığı alanlardan biriydi. Sadâbâd gibi mesire alanları zaman zaman moda olmuştu. Bir diğer önemli mesire alanı ise Boğaziçi'ydi.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN