Arama

Osmanlı'nın ilk telsiz telgraf istasyonu

Osmanlı'nın ilk telsiz telgraf istasyonunun, Sultan 2. Abdülhamid tarafından Anadolu'da Patara'da, Libya'da ise Derne'de kurulduğunu biliyor muydunuz? Antalya'da Patara Örenyeri'nde ortaya çıkarılan Osmanlı'nın Afrika'daki topraklarıyla iletişim için kurduğu istasyon, restorasyon çalışmalarının ardından müze haline dönüştürülerek ziyarete açılacak.

  • 1
  • 12
Osmanlı'nın ilk telsiz telgraf istasyonu
Osmanlı'nın ilk telsiz telgraf istasyonu

İlk telsiz telgraf istasyonunun Sultan 2. Abdülhamid tarafından Anadolu'da Patara'da ve Libya'da Derne'de kurdurulduğunu biliyor muydunuz?

Antalya'nın Kaş ilçesinde yer alan ve Likya Birliği'nin başkenti olarak bilinen Patara'da bulunan Osmanlı Devleti'nin 1906 yılında Afrika'daki toprakları ile iletişim için kurduğu ilk telsiz telgraf istasyonu müzeye dönüştürülecek. İstasyonun yanı sıra tarihi bin 500 yıl öncesine dayanan hurma bahçesi ve hamamlarıyla da dikkat çeken antik kent, 2020 yılının turizm teması olarak seçildi.

Türkiye'nin kültürel ve tarihi değerlerini ön plana çıkarmak amacıyla, 2020 yılının turizm teması olarak seçilen Patara Antik Kenti, antik dönemde üç oy hakkına sahip altı kentten biri. Arkeolojik kazılarla M.Ö. 8'inci yüzyıla tarihlenen Antik Kent, Antalya'nın Kaş ilçesine 42 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Likya Birliği'ne üye en eski yerleşimlerden ve başkentlik yapmış bir şehirdir.

Geçtiğimiz yıllarda 2018 Troya, 2019 ise Göbeklitepe Yılı olarak ilan edilmişti. 2020 yılının teması olarak ise Antalya'nın Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti seçildi. Bugüne kadar onlarca eşsiz tarihi eserin ortaya çıkarıldığı Patara, UNESCO Dünya Kalıcı Miras Listesi'nde bulunan Xanthos Vadisi'nde denize açılabilecek tek yer özelliğini taşıyor.

  • 4
  • 12
Osmanlı'nın ilk telsiz telgraf istasyonu müzeye dönüştürülecek
Osmanlı'nın ilk telsiz telgraf istasyonu müzeye dönüştürülecek

Patara'da bulunan Osmanlı'nın 1906 yılında Afrika'daki topraklarıyla iletişim için kurduğu istasyon, restorasyon çalışmalarının ardından müze haline dönüştürülerek ziyarete açılacak.

Patara'da antik tiyatro, hamam gibi yapıların dışında Türkiye'nin yakın tarihine iz düşürmüş, unutulmaması gereken bir tarihi büyüklüğü olan ve birkaç üniteden oluşan yapı, Osmanlı Devleti'nin ilk telsiz telgraf istasyonudur. Burada makine teçhizatının, telsiz telgraf araçlarının konulduğu bir yapı bulunur. Aslında lojmanları, depoları ve dört telsiz direğiyle büyük bir külliye niteliğindedir.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN