Arama

Osmanlı tarihinde bilmeniz gereken ilkler

Asırlar boyunca üç kıtada hakimiyet gösteren Osmanlı, bünyesinde birçok ilki barındıran kültür ve medeniyet imparatorluğuydu. Osmanlı tarihinde, İstanbul ilk defa Yıldırım Bayezid tarafından kuşatıldığını biliyor muydunuz? Ya da topun ilk defa sesiyle düşmanı korkutmak amacıyla I. Kosova Savaşı'nda kullandığını? Peki, ilk bakteri merkezinin Sultan II. Abdülhamid'in emriyle açıldğını? Sizler için Osmanlı tarihindeki ilkleri derledik.

Osmanlı Devleti'nde savaşta şehit olan ilk ve tek padişah I. Murad'dır. I. Murad, I. Kosova Savaşı'ndan sonra savaş alanını gezerken bir Sırp askeri olan Milos Obilic tarafından hançerlenerek öldürüldü.

Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethettikten sonra, ilk cuma namazını Ayasofya'da 1 Haziran 1453 tarihinde kılmıştır.

Afrika'daki ilk topraklar I. Selim zamanında; I. Selim'in Mısır seferine çıkmasıyla, Memlük Sultanlığına son vermiş ve İslam dünyası üzerinde bütünleyici ve birleştirici bir lider olarak anılmasını sağlamıştır. Asya kıtasında Suriye, Filistin ve El-Cezire ile Hicaz'ı ve Afrika'da ise Mısır'ı alarak kutsal emanetleri devir almış, Mekke ve Medine'nin koruyuculuğunu üstlenmiştir.

Osmanlı Devleti'nde İstanbul'un ilk valiliğini; Karıştıran Süleyman Bey yapmıştır.

Osmanlı Devleti'nde ilk nüfus sayımı II. Mahmud zamanında yaptırılmıştır. Nedeni ise 1831 yılında Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılmasından sonra Asakir-i Mansure-i Muhammediye ismiyle kurulacak orduya kaç asker alınacağını öğrenmektir.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN