Arama

Medeniyet tarihimize dair 20 ilginç bilgi

Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu II. Selim'in, 8 yıllık saltanatı boyunca hiçbir sefere katılmayan ilk Osmanlı padişahı olduğunu biliyor musunuz? Ya da ordularında "Amazon" adı verilen kadın askerler bulunduran Türk devletinin hangisi olduğunu? Veya İbn-i Sina'nın Şifa Kitabı adlı eserinin Leonardo da Vinci, Steno ve James Hutton dâhil olmak üzere Avrupa mineraloji düşüncesinin kurucularına ilham kaynağı olduğunu? Medeniyet tarihimize dair 20 ilginç bilgiyi derledik.

💠 12'nci yüzyılda Cizre'de yaşayan El Cezeri, modern mühendisliğin temelini atmış, makineler icat etmiş ve pek çok keşfin alt yapısını hazırlamıştı.

💠 Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu II. Selim, 8 yıllık saltanatı boyunca hiçbir sefere katılmayan ilk Osmanlı padişahıdır.

💠 Pek çoğumuz ressam kimliğiyle tanıdığı Leonardo da Vinci aynı zamanda filozof, anatomi bilimci, mühendis, astronom, heykeltıraş, mimar, müzisyen, matematikçi, kartograf ve yazardır.

💠 Japonyalı askerler, İkinci Dünya Savaşı'nın bittiğine inanmadıkları için 1970'lere kadar çeşitli cephelerde siviller ve yerel polislerle savaşmışlardır.

🔍 İslam uygarlığının 'altın çağı'na dair 15 ilginç bilgi

💠 Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey, "Fahrüddin" lakabıyla da bilinirdi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN