Arama

Mancacılık nedir? 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü…

Bugün 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü. Hayvan sevgisi ve hayvanları koruma konusunda hassasiyet, hem Türk hem de İslam tarihi boyunca karşımıza çıkmış; yardıma muhtaç ve yaralı halde bulunan hayvanlar için dünyanın ilk hayvan hastanesi bu topraklarda kurulmuştu. Osmanlı'da aş evlerinde yardıma muhtaç insanların dışında kedi ve köpekler de doyurulurdu. Hayvanlara bakılması için uşak tutulur, maaş verilir, fırıncılara ve kasaplara, köpekler için aylık para verilirdi. O kadar ki sokak hayvanlarının beslenmesi için bir meslek dahi oluşmuştu. Peki, mancacılık nedir?

  • 1
  • 10
MANCACILIK NEDİR?
MANCACILIK NEDİR?

Türkler, hem İslam'dan önce hem de İslam'la tanıştıktan sonra hem vakıflar yoluyla, hem de kişisel olarak hayvanlara medeni bir biçimde yaklaşmışlardı. Bir meslek olarak ortaya çıkan mancacılık, Osmanlı döneminde sokak hayvanlarının beslenmesini sağlayan kişilere verilen addı. 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü'nde mancacılığa dair detaylar…

  • 2
  • 10
HASTA HAYVANLAR İÇİN KURULAN HASTANELER
HASTA HAYVANLAR İÇİN KURULAN HASTANELER

Dolmabahçe'de kuş, Üsküdar'da kedi hastaneleri, cami ve mezarlıklardaki suluklar, kuş evleri, sonbaharda geri dönemeyen ve yardıma muhtaç leylekler için açılmış dünyanın ilk hayvan hastanesi olan Bursa'daki Düşkün Leylekler Evi, Osmanlı Devleti'nin, hayvanlara verdiği önemin en güzel örnekleridir.

  • 3
  • 10
SEYYAHLARIN KALEMİNDEN VAKIF VE HASTANELER
SEYYAHLARIN KALEMİNDEN VAKIF VE HASTANELER

Avrupalı gezginlerin seyahatnamelerinde Osmanlı'nın kuşlara, sokak kedi-köpeklerine, yük hayvanlarına besledikleri sevgiden, onların bakımları için kurdukları vakıf ve tedavi merkezlerinden ve hayvanları korumaya yönelik çıkarttıkları kanunlardan sıklıkla bahsedilir.

  • 4
  • 10
O DÖNEMDE AVRUPA’DA KEDİLER TOPLANIP YAKILIYORDU
O DÖNEMDE AVRUPA’DA KEDİLER TOPLANIP YAKILIYORDU

Aynı dönemde, Avrupa ülkelerinde hiçbir hayvan hakları kanunu olmadığı, hatta 16. yüzyılda Paris'te her yıl yaz ayının belli bir gününde tüm sokak kedilerinin çuvallara doldurulup yakıldığı ve halkın bugünü eğlencelerle bir festival havasında kutladığı bilinir.

  • 5
  • 10
SOKAK HAYVANLARINI DÜZENLİ OLARAK BESLERLERDİ
SOKAK HAYVANLARINI DÜZENLİ OLARAK BESLERLERDİ

İşte o dönemlerde Osmanlı'da bir meslek vardı: Mancacılık. Mancacı, kedi köpek yiyeceği demek olan mancayı, satar; dileyen mancacıdan aldığı yiyecekleri hayvanlara verir, dileyen parasını verir mancacı onların yerine sokak hayvanlarını düzenli olarak beslerdi.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN